Tarih

Published on Nisan 11th, 2021

0

Demirtaş’ın doğum yıldönümünde yakın tarihten iki sayfa – Doğan Özgüden


Dün, 10 Nisan, CHP’nin de desteğiyle dokunulmazlığı kaldırılıp özgürlüğü gaspedilmiş olarak beş yıla yakın süredir Tayyip’in zindanında mahpus tutulan HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın 48. doğum yıldönümüydü. 

Demirtaş, sola ve Kürt direnişine karşı 1971 Cunta terörünün iyice yoğunlaştığı bir dönemde dünyaya gelmişti.

Demirtaş’ın Elazığ’ın Palu İlçesi’nde 10 Nisan 1973’te dünyaya gelmesinden 6 gün sonra, 16 nisan 1973’te, Türkiye yakın tarihinin en büyük siyasal davalarından birinin, THKP-C davasının görülmesine başlanmıştı… 

THKP-C lideri Mahir Çayan bir yıl önce Kızıldere’de katledilmişti… İstanbul’daki ünlü Selimiye Kışlası’nda kurulan 3 numaralı sıkıyönetim mahkemesinde, aralarında 106 subay ve astsubay, 16 öğretmen, 13 memur, 10 işçi, 7 avukat, 8 mimar-mühendis, 4 sanatçı, 4 öğretim üyesi bulunan 252 sanık yargılanıyordu.

Yargılananlar arasında ünlü sinema sanatçısı Yılmaz Güney de vardı.

O duruşmanın başladığı gün kundakta olan Selahattin Demirtaş, 90’lı yıllarda yüksek öğrenim görürken özgürlük mücadelesine aktif olarak katılacak, avukat çıktıktan sonra 2004’te Diyarbakır’da İnsan Hakları Derneği başkanı olacak, 2007’de DTP milletverkili olarak Meclis’e girecek, 1 Şubat 2010’da BTP genel başkanlığını, 2014’te de Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP eş genel başkanlığını üstlenecek, aynı yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde de oyların yüzde 9,76’sını alarak Tayyip Erdoğan’ın korkulu rüyası olacaktı.

Bugün Tayyip silahendazlarının ve havuz medyasının kendisi hakkında uydurdukları iftiralar ne olursa olsun, şurası bir gerçek ki, Demirtaş’ın tutuklanıp yıllarca zindanda tutulmasının birinci nedeni 2015 yılındaki bir grup toplantısında “Recep Tayyip Erdoğan! Seni Başkan yaptırmayacağız” demesidir.

Önemli bir diğer neden de, bundan tam 5 yıl önce, tam da kendisinin 43. doğum yıldönümü olan 10 Nisan 2016 tarihli HDP Kongresi’nde, Erdoğan’ın Türk fütuhatı edebiyatına karşı “Bin yıllık tarihimiz var diyorlar. Alparslan Anadolu’ya girdiğinde orası Kürdistan’dı. 900 yılında biz Kürt’tük kardeşim. Son yüzyılda bizi Türkleştirmeye çalıştınız” diye tarihsel bir gerçeği haykırmış olmasıydı.

Evet, Yılmaz Güney’in askeri mahkemeye sanık olarak getirildiği yıl doğmuş olan Demirtaş, tam 48 yıl sonra bugün hâlâ islamcı-faşist iktidarın zindanında… Ve de Tayyip’in korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

ROJBÛNA TE PÎROZ BE HEVAL!


Doğan Özgüden – www.info-turk.be – 11.04.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑