Türkiye

Published on Haziran 30th, 2022

0

Cumartesi Annelerinden 900. hafta ile ilgili suç duyurusu

Cumartesi Anneleri, 900’üncü hafta eylemlerinin polis tarafından engellenmesi ve işkence ile gözaltına alınmalarına dair suç duyurusunda bulundu: “Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz.”

Cumartesi Anneleri/İnsanları, Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri 900. hafta eylemine polisin saldırmasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. 

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube yöneticileri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçelerini ilettikten sonra adliye önünde basın açıklaması yaptı. 

“Soruşturma açılmasını istiyoruz”

MA’nın haberine göre; açıklamada konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, 900’üncü hafta eylemlerinde Galatasaray’a çıkmalarının engellenmesine dair suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Yoleri, hukuk dışı engellemelere, yasaklamalara ve gözaltı uygulamalarına karşı savcıları göreve davet ettiklerini söyledi: “Savcıların bu işlenen suçlarla ilgili soruşturma açmasını ve bu hukuksuz uygulamalarını durdurmalarını istedik. Savcılığın nasıl bir tutum alacağını hep beraber izleyeceğiz.”

“Son kaybımız bulunana kadar…”

Gözaltında işkence yapılarak öldürülen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ise; “1995 yılından bu yana adaletin sağlanması için mücadele ettiklerini” belirtti: “Bu talepler bizim anayasal haklarımızdı. Her zaman önümüze hukuka aykırı olarak şiddeti çıkaranlara bir kez daha buradan suç duyurusunda bulunarak cevap vermiş olduk.

“Bugün buradayız her yerdeyiz. Anayasal haklarımızı, hakikati, adaleti aramaya devam edeceğiz. Haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Son kaybımız bulunana kadar vazgeçmeyeceğiz. Kaybedenler yargılanıp ceza alıncaya kadar vazgeçmeyeceğiz.”

“Biz adaleti görmedik”

Cumartesi Annesi Hanife Yıldız, polis şiddeti sonucu gözaltına alınmalarına tepki göstererek, “Polis kamerası nerede? Beni kolumdan tutup gözaltıma alıyorsunuz ya keşke koluma girip gel oğlunun mezarı ve failleri burada deseniz. Adalet ve Kalkınma Partisi diyorlar. Biz adaleti görmedik. Annelere Diyarbakır’da çadır kuruyor ya bize de Galatasaray’da kursun. Orada evladımı arayayım” dedi.

“Kelepçeyle gözaltına aldılar”

Cumartesi İnsanlarından Mikail Kırbayır ise, abisinin darbeciler tarafından katledildiğini ifade etti: “O gün bugündür darbecilerin yargılanması için mücadele ediyoruz. Biz darbe ve darbe sonuçlarına karşı çıkarken onlar onları korudu kolladı. Bu hafta eylemimizde kelepçeyle gözaltına aldılar bizi. Hani siz darbeye karşıydınız.”

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑