Basın-Yayın

Published on Ocak 12th, 2022

0

CPJ: Kazakistan basınına yönelik saldırılar soruşturulmalı

Gazetecileri Koruma Komitesi, Kazakistan’daki yetkililerin, ülke basınına yönelik saldırıları soruşturmaları gerektiğini açıkladı.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Kazakistan’da ilan edilen olağanüstü hal devam ederken gazetecilerin gözaltına alındığını ve haber ekiplerine saldırı düzenlendiğini belirterek “Kazak makamları ülke medyasının özgürce çalışabilmesini sağlamalı ve tutuklu Gazeteci Lukpan Akhmedyarov’u serbest bırakmalıdır” dedi.

Gazetecileri Koruma Komitesi yaptığı açıklamada, Kazakistan’daki yetkililerin; Almatı TV çalışanının ölümüne neden olan saldırı ve 5 yerel televizyonun ofislerine yönelik kundaklama da dahil olmak üzere, ülke basınına yönelik saldırıları soruşturmaları gerektiğini söyledi.

“MEDYA ÇALIŞANLARI TACİZ EDİLDİ”

Kazakistan yetkilileri; geçtiğimiz hafta ülke çapındaki hükümet karşıtı protestoların ardından ülke üzerinde kontrolü yeniden ele aldıklarını açıklarken, medya çalışanları yetkililer tarafından sürekli gözaltında tutuldu ve taciz edildi. En az 1 yabancı muhabirin ülkeye girişi ise yetkililer tarafından reddedildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, 7 Ocak’ta medyayı “Göstericileri kışkırtmakla” suçlarken, “Yasal Vandalizm eylemlerine sert yanıt vereceğini” belirtti. Ülkede zaten, “Yanlış bilgi yaymak” gibi “suçların” cezaları artırılmıştı.

“KORKUNÇ SALDIRILAR, CEZASIZ KALMAMALI”

CPJ’nin New York’taki Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Gulnoza Said, Kazak makamlarının Almatı TV’deki personele ve 5 televizyon istasyonunun ofislerine yönelik “korkunç” saldırıların cezasız kalmamasını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Aynı zamanda, CPJ, Lukpan Akhmedyarov da dahil olmak üzere gazetecilerin tutukluluklarının devam etmesinden, haber sitelerinin engellenmesinden ve Başkan Tokayev’in basınla ilgili olarak kullandığı karalayıcı dilden endişe duyuyor. Kazak hükümetine bir kez daha gazetecilerin herhangi bir engelleme veya intikam korkusu olmadan çalışmalarını sağlamak için çağrıda bulunuyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Almatı’da 5 Ocak akşamı kimliği belirsiz saldırganlar, Almatı TV’nin kamera ekibini ve belediye başkanını taşıyan iki araca ateş açtı. Açılan ateş sonucu İstasyonun Şoförü Muratkhan Bazarbayev hayatını kaybederken, Teknisyen Diasken Baitibayev yaralandı.

Aynı akşam, saldırgan bir grup, Almatı’da Qazaqstan, Khabar ve First Channel Evrazia televizyon istasyonlarının ve Mir 24 ve KTK’nin ofislerinin bulunduğu iki binaya baskın düzenledi ve yangın çıkardı. Ofisler yangında ciddi şekilde hasar gördü. Raporlara göre, protestocular Kazakistan için çalışan bir avukatı hafif şekilde yaralamış olsa da, tüm çalışanlar binadan güvenli bir şekilde tahliye edildi.

7 Ocak’ta Uralsk kentindeki bir mahkeme, Bağımsız Gazeteci Lukpan Akhmedyarov’u yasa dışı gösteriye katılmak suçladı ve 10 gün hapis cezasına çarptırdı. Ahmedyarov bir gazeteci olarak eylemleri takip ediyordu.

(Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑