Çin

Published on Temmuz 21st, 2021

0

Çin’de rekor yağışlar: Ölü sayısı 25’e çıktı

Çin’de meydana gelen rekor yağışlar nedeniyle bir metro sular altında kaldı, mahalleleri su kapladı ve bir baraj yıkılma tehlikesi yaşıyor. En az 25 kişi hayatını kaybetti, milyonlarca Euro zarar var.

Cumhurbaşkanı Şi Cinping, kötü hava koşullarına karşı seferberliğe çağırdı. Sözleri ulusal televizyonda yayınlanan Cinping, “Barajlar çöktü, ciddi yaralanmalara, ölümlere ve hasara neden oldu. Sel cephesindeki durum son derece ciddi” dedi.

Pekin’in 700 kilometre güneyindeki 10 milyon nüfuslu Cengcou kenti, üç gün içinde neredeyse bir yılda alınan yağışa denk gelen şiddetli yağışlar gördü.

Cengcou Belediyesi salı sabahından itibaren en az 200 bin kişi tahliye edildiğini, 36 bin kişinin sel felaketlerinden etkilendiğini kaydetti. Fırtına ve yağışlar Cengcou metrosunda su birikmesine yol açtı. Su baskınına uğrayan metroda en az 12 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Kurtulanlar suyu omza kadar yükseldiğini ve yolcular arasında paniğe neden olduğunu anlattı. Görüntülerden bazılarında bir metro istasyonunun su ile dolduğu görülüyor.

Henan eyaletinin başkenti Cengcou’da aşırı yağışlar nedeniyle su kanalizasyonları hızla dolarken, kentin temel caddelerinde çamur seli oluştu.

Çin medyasına göre çok sayıda ev ve duvar da yıkıldı. Yeni bilançoya göre en az 25 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi de kayıp.

Yerel basında yer alan bilgilere göre Henan genelinde 542 milyon yen (71 milyon Euro) maddi zarar oluştu.

Henan eyaletinde eski başkent Luoyang yakınında bir baraj yıkılma tehlikesi altında bulunuyor. Barajda 20 metrelik bir yarık oluştu. Cengcou’nun batısındaki bu kent 7 milyonluk nüfusa sahip. Çin ordusu, Yihetan barajının her an yıkılabileceği uyarısında bulundu.

Çinli yetkililere göre 60 yıl önce meteorolojik olayların hesaplanmaya başlamasından bu yana bölge en şiddetli yağışlara maruz kaldı.

(artı gerçek)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑