Irkçılık

Published on Kasım 23rd, 2021

0

CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla: Bolu’da yabancılara su dolarla, nikah 100 bin TL

AYRIMCI DÜZENLEMELER BELEDİYE MECLİSİNDEN GEÇTİ: Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yabancılara yönelik ayrımcı kararları Bolu Belediye Meclisi tarafından oy çokluğuyla kabul edildi. Buna göre, yabancılara nikah ücretini 100 bin lira, suyun metreküpünü ise 2,5 dolar.

Irkçı ve cinsiyetçi açıklamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancılara yönelik ayrımcı düzenlemeler içeren tekliflerine Bolu Belediye Meclisi’nden onay aldı.

Bolu Belediye Meclisi Kasım Ayı 2. Toplantısı Belediye Başkanı Tanju Özcan başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda, Özcan’ın yabancı uyruklu kişilere 10 kat daha pahalı su ücreti ile yabancı uyrukluların nikah ücretleri konusunda önceki toplantılarda gündeme getirdiği maddeler görüşüldü.

Bütçe görüşmelerinde kabul edilen Fiyat-Tarife Cetveli’nde yabancı uyruklu kişilerin Bolu Belediyesine başvurarak evlenmesi halinde nikah ücreti 100 bin lira, suyun metreküpü ise 2,5 dolar olarak belirlendi.

AA’nın haberine göre düzenlemeler Cumhur İttifakı grubunun ret oylarına karşın Millet İttifakı grubunun kabul oyları ile kabul edildi.

Başkan Özcan, ayrımcı düzenlemelerin kabul edilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İki yabancının Bolu’da, belediyemize başvurarak evlenmesi halinde nikah ücretini 100 bin lira olarak belirledik. Oy çokluğu ile aldık bu kararı. İkinci konu da 4658 sayılı yasa kapsamında Türkiye’de oturma izni almış olan yabancıların su ücretlerinin 2,5 dolar üzerinden hesaplanarak tahsil edilmesi ile ilgili bir konu. Bu tüm yabancıları kapsamıyor. 4658 sayılı yasa kapsamında oturma izni almış olanları kapsıyor. Cenevre Sözleşmesine göre mülteci veya göçmen statüsünde olanları ve Birleşmiş Milletlerin geçici koruma altındaki sığınmacı sınıfını kapsamıyor. Yani Bolu’da oturma izni almış olanları kapsıyor.”

Bolu’da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin suyun metreküpüne 2,5 dolar ödeyeceğini yineleyen Özcan, “Bugünün kuru ile normal su tarifesinden 11 kat fazla” dedi. Özcan, yabancı uyruklu kişilerden suyu dolar olarak değil ödeme yapılacağı günün dolar kuru üzerinden Türk lirası olarak tahsil edeceklerini belirtti.

Mültecilere yönelik ayrımcılık

Özcan, Bolu’da yaşayan mültecilerin kenti terk etmesi için su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıklamıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Özcan’ın, yabancı uyrukluların faydalandığı bazı belediye hizmetlerine zam yapılacağına yönelik görüşlerinin kendisini bağladığını belirterek, “Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır” demişti.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Özcan hakkında “görevi kötüye kullanma” ile “nefret ve ayrımcılık” suçlarından soruşturma başlatmıştı.

Özcan geçtiğimiz günlerde de kentteki yabancı uyrukluların nikah ücretinin 100 kat artırılarak 100 bin liraya yükseltilmesi için teklif verdiğini duyrumuş ve sebebini ise “Sığınmacıların Bolu’ya yerleşmelerini istemiyoruz” sözleriyle açıklamıştı. 

Özcan, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve geldiği ilk günlerde de mültecilere yönelik yardımların kesilmesi talimatını vermişti. (Bianet – KÖ)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑