Kadın

Published on Mart 4th, 2021

0

Canan Arın: Dünya değişiyor, zafer kadınların olacak

Heinrich Böll Vakfı’nca verilen ‘Anne Klein Kadın Ödülü töreninde konuşan avukat Canan Arın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların bir kez daha sokaklarda olacaklarını ve haklarını talep edeceklerini söyledi.

“Türkiye’de ve dünyada yükselen bir dincilik söz konusu. Polonya da mesele benzer gerekçelerle İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkıyor.

Patriyarka birden bire kadın hareketinin gücü ile sarsılmaya başladı. Patriyarka sarsılıyor bu hükümeti korkutuyor. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’ne saldırıyorlar.”

Mor Çatı Vakfı’nın kurucularından feminist avukat Canan Arın, kendisine verilen ‘Anne Klein Kadın Ödül” basın açıklamasında böyle seslendi. Ödül, mücadeleci hukukçu ve Berlin eyaletinin ilk kadın senatörü olan Anne Klein anısına Heinrich Böll Vakfı’nca 10 yıldır veriliyor.

Tören yarın çevrimiçi

Çevrimiçi toplantıyla bugün (4 Mart 2021 Perşembe) gerçekleştirilen basın toplantısı sonrası ödül töreni yarın ( 5 Mart 2021 Cuma) da gerçekleştirilecek.

Bugünkü törende Arın, Türkiye Kadın Hareketi’nin gücüne dikkat çekti ve hükümetin kadın haklarına yönelik saldırılarının bununla ilgili olduğunu belirtti.

“Hükümetin amacı şeriatı uygulamak”

Arın şöyle dedi:

 “Bu hükümetin asıl amacı şeriatı uygulamak ama kadın hareketi o kadar güçlü ki bunu yapamayacağını biliyor. 6284 No’lu yasayı kaldıralım, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilelim istiyorlar.  Bir takım milletvekilleri ‘kadınlar çalıştığı için erkekler işsiz’ diyebiliyor.

“Sürekli dini referanslar veriliyorlar eğer bir kadın evli değilse eğer çocuk doğurmamış sayı değer değildir anlamında açıklamalar yapılıyor.

‘Türkiyeli kadınlar bedel ödüyor’

“Sözleşme’nin aile yapısını bozduğunu ve LGBTİ+’ların güçlendireceğini iddia ediyorlar. Oysa Türkiye yasalarında zaten LGBTİ+ olmak suç değil. O çok övdükleri Türk aile yapısında da erkek mutlak egemen. O ailelerde kocalar kadınları öldürüyor.

“Bu yıl da 8 Mart’ın çoşkulu olacağını düşünüyorum. Polisin gaz sıkmasına rağmen kadınlar bir araya geliyor ve gelecekler. Cumartesi Kadıköy’de ve sonrasında pazartesi Sıraselviler’de olacak kadınlar. Bu yıl ben de katılabilecek miyim? Bilmiyorum. Sağlık sorunlarım var.

“Kadınlar bu yıl da İstanbul Sözleşmesi yaşatır haklarımızı verin diye haykıracak. Patriyarka ne kadar direnirse dirensin dünya değişiyor zafer kadınların olacak.

“Bu ödülü bana verdiğiniz ben teşekkür ederim. Türkiyeli kadınlar özgürlükleri için canları ile çok bedel ödedi.”

“Suç duyurularına rağmen geri adım atmadı” 

Anne Klein Kadın Ödülü’ jüri başkanı Barbara Unmüssig da Canan Arın hakkında onlarca suç duyurusu olmasına rağmen kadın mücadelesinden vazgeçmediğini belirtti ve Arın’ın, 40 yılı aşkın süredir kadınların hakları ve kadınların kendi kaderini tayin hakkı için verdiği başarılı mücadeleden dolayı ödüle layık görüldüğünü söyledi.

Daha önce Nebahat Akkoç aldı

Arın, ayrıca 10 bin Euro’luk para ödülünün de sahibi oldu.

‘Anne Klein Kadın Ödülü’, ülkelerinde kadın hakları alanında mücadele veren kadın aktivistlere veriliyor. 2015 yılında  KAMER’in kurucusu Nebahat Akkoç da aynı ödüle layık görülmüştü

Canan Arın hakkında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Kurucusu, İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi Kurucu Üyesi, Avukat. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra London School of Economics and Political Science’ta anayasa hukuku üzerine çalıştı. 1976’da Türkiye’ye dönüp yazıhane açtı. 1980’de Türkiye’de başlayan 2. Dalga Kadın Hareketi içinde aktif olarak rol aldı. 1990’da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 1997’de Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği, 1998’de İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 1994-1997 yılları arasında Avrupa Konseyi Kadın Erkek Eşitliği Kadına Yönelik Şiddet Uzmanlar Kurulu’nda bulundu. 1995’te Birleşmiş Milletler’in Pekin’de toplanan Dünya Kadın Konferansı’nda, 2000’de Pekin + 5 Birleşmiş Milletler New York toplantısında resmi delegasyonda yer aldı. 2005’te yine Birleşmiş Milletler’deki CEDAW toplantısında hükümet dışı kuruluşlar adına gölge rapor veren grup içinde, 2003-2004 yıllarında Türk Ceza Kanunu Kadın Platformu’nun çekirdek kadrosunda yer aldı. Arın’ın kadına yönelik şiddet konusunda çok sayıda makalesi bulunuyor. Anne Klein Ödülü hakkında Anne Klein- Kadın Ödülü Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin Anna Klein adına verdiği bir ödül. Klein mücadeleci bir hukukçu ve lezbiyenliğini açıkça sahiplenen bir politikacı, feminist çalışmaların öncüsü, Berlin eyaletinin ilk kadın senatörü. Bu ödülle her yıl cinsiyetlerarası demokrasinin gerçekleşmesi için olağanüstü bir performans gösteren kadınları destekliyoruz. Ödülün parasal değeri 10.000 euro.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑