Makaleler

Published on Nisan 4th, 2021

0

Bugün HDP, AYM yarın sıra meclis kapatmaya mı gelecek, göreceğiz – Resul Erenler

Yüreğinde başkasına karşı sevgisi olmayanlar hep sevilmediğini düşünürler ve başkasına asla sevgi beslemezler. Çünkü bu duygudan çok uzaklar-yoksunlar. Sevgisiz bir insan, yüreğinde hep korku ile büyür ve hep şiddetle kendisini şekillendirir, dolaysıyla şiddeti kutsar. Kendisi için koruma ihtiyacı ve egemen kalmanın vaz geçilmez bir argümanı olarak görür şiddeti. Başkasını, şiddet uygulayan ve şiddet yanlısı göstererek toplumu şekillendirmeye çalışır. Bu tipler, korkularını bastırmak için saldırganlaşmayı marifet bilir ve hep saldırgan davranışlar sergilerler. Bu tipler, sorun çözen değil, sorun yaratan şizofrenik hastadırlar, şiddet ve terörden beslenirler. Son açıklamalarıyla Bahçeli denen Faşist böyle bir kişilik.

Ana Yasa Mahkemesi (AYM) Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada, iddianamenin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iadesi üzerine, faşist Devlet Bahçeli bu kez Anayasa Mahkemesini hedef aldı: ”Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır?  HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” dedi. 

Faşist buyurdu gerekeni yapın diye. Mafya bozuntusu, katil ve karanlık kişilerle yol arkadaşlığı olan Bahçeli gibi birinin, bu ülkede alınacak kararlarda etkili olması en büyük talihsizliktir. Bahçeli ve başında bulunduğu partinin mensupları, özellikle 12 Eylül öncesi sosyalistlere, devrimcilere, Alevilere ve Kürtlere karşı “komando kampları” adı altında örgütlenen ülkü ocakları mensupları, yabancı servislerinde uşaklığında (doğrudan MHP’nin de talimatıyla) adeta cinayet şebekesi gibi çalıştılar ve ülkeyi bir kan gölüne çevirdiler. MHP’nin, bu özelliğinde hiçbir şey kaybetmediğini geçmişteki ülkücü katil ve mafya bozuntularıyla olan ilişkilerinde anlamak çokta zor olmasa gerek. 

Geçmişte bugüne MHP bir terör örgütlenmesidir, Türkeş’ten sonra Bahçeli, bu terör örgütünü (MHP) organize eden kişidir. Eğer bugün bu ülkede bir terörist aranıyorsa Bahçeli kendisine ve dönüp partisinin geçmişine bakmalı. İşte o zaman terör ve teröristlerle ilişkisi olan bir parti aramasına gerek kalmaz. Dürüst biri ise Bahçeli, partisinin bir terör örgütü olduğu için fes etmeli, kendisinin ve arkadaşlarının yargılanmasının önünü açmalı. İşte o zaman bir değer ifade edebilir belki!

Çok uzağa gitmeye gerek yok, herkesin hatırlayacağı gibi son günlerde onun-Bahçelinin işaret ettiği politikacı ve gazetecilere yönelik saldırılar, yol kestirip gazetecileri ve politikacıları dövdürmesi, Bahçelinin nasıl bir terörist olduğunu ve ülkede terörü sevk ve idare ettiğine en iyi kanıttır. 

Bu kıymeti kendinden menkul kişilik bozukluğu yaşan zat-sarayın bekçisi- bir kez daha gazeteci isimlerin sayarak ve CHP’nin tetikçisi olmakla suçlayarak hedef gösterdi. Bu terörü teşvik etmek değilse nedir? 

Bir kez daha söylüyorum;  bunların geçmişi ve bugününü, dikkatle inceleyin Hitlerin SS örgütlenmesinin bu topraklarda bir tezahürüyle karşılaşırsınız. 

Bu durum İslami faşist Erdoğan’ın da çok işine geliyor. Toplumu korkutmak, sindirmek ve iki ortağında üzerinde fikir birliğinde olduğu; Türk İslami sentezi dedikleri, ırkçı, İslami faşist iktidarlarının devamını sağlamak ve Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte günümüze, kazanılmış ne kadar kurum varsa hepsini tasfiye etmek. (Dikkat ederseniz, Cumhuriyetin en gözde kurumu olan diyanetle haç bir sorunu yok bu iktidarın) Ve kafalarının geri planında var olan İslami faşist bir yönetim biçimini hakim kılmaktır tek amaçları. 

Faşist Bahçeli ve kapısına yanaşma olduğu efendisi Recep Beyin, bu kadar pervasız olmaları hayallerini gerçekleştirmek için bütün hazırlıklarının tamamlamış olmalarına bir işaret gibi algılanmalı. Bu kadar pervasız olmaları başka bir şeyle ifade edilemez.  

Bu çıkış, salt HDP’nin kapatılmasıyla kalacak gibi görünmüyor. Bu tür yol temizliği ve kontrolüyle, ilerde başkalarını da aynı sonuçların beklediğini söylemek abartı olmaz sanırım. Ve ilerde CHP vb. Partilerin kapatılmasının gündeme gelmesine işaret olarak algılanmalı. 

Bunların istemleri ve amaçları doğrultusunda bir karar alınmıyorsa o karar geçersizdir. Tıpkı meclise getirilen yasanın muhalefetin oylarıyla red edilmesinden sonra takındıkları tavırda olduğu gibi. O kadar pervasızlar ki, sözde var olan parlamentoyu da ters köşe yapmakta en ufak bir sakınca duymuyorlar.  

MHP’nin tabanında, cahil, iyi olanın dışında her tür kötülüğe kafası çalışan (tabii buna kafa çalışıyor deniyorsa) bir Mustafa Kemal hayranı kesimin olduğu biliniyor. Ancak MHP ve başındaki zat Mustafa Kemal karşıtıdır. İşte bunu bilemeyecek kadar geri zekalılar. 

1969 Adana kongresinden parti politikasında önemli oranda değişikliğe giden MHP de İslamcılık ağır basmıştır. “Tanrı Dağı kadar Türk, Hira Dağı kadar Müslümanız, Kanımız aksa da zafer İslam’ın”, “Çağrımız İslam’da dirilişedir” ve “Ya Allah bismillah Allah-ü Ekber” biçiminde atılan sloganlarda bunu anlamak zor olmasa gerek. MHP o günden sora İslamcı yanı daha ağır basan bir parti. Dolaysıyla mevcut ortağıyla, İslamcı bir devlet biçimini hayata geçirme konusunda en ufak bir ayrılıklarının olmadığını düşünmüyorum. Onun içindir ki; Cumhuriyet kurumlarıyla hiçbir zaman barışık olmadılar. 

Yanlış anlaşılmak istenmiyorum. Ben cumhuriyet ve Mustafa Kemal savunucusu biri değilim. Onun kurduğu sistemin sömürücü, kırım ve katliamcı yanına karşı mücadele etmiş ve bedel ödemiş biriyim. Ancak mevcut kurumları, Orta Çağ karanlığına dönüştürmek isteyenlere karşı durmak devrimci bir sorumluluk olsa gerek diye düşünüyorum.   

HDP’nin kapatılması ve milletvekillerinin tutuklanması, başkalarının huzur içinde bir gelecek bekliyor anlamına gelmez. HDP tabanının verdiği destekle tüm büyük illerin belediyelerini kazanan CHP’nin, bu kadar olaydan sonra hala HDP’lilerle yan yana durmaktan kaçması-korkması anlaşılır değil. Kendilerini bekleyen aynı sonu hazırlamaya katkı yaptıklarını ne zaman fark eder ve bilince çıkaracaklar merak ediyorum.


Resul Erenler – 04.04.2021

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑