Makaleler

Published on Haziran 10th, 2022

0

Bugün 10 Haziran, günlerden Veysel Güney | Hilmi Toy


10 Haziran 1981 tarihinde 12 Eylül yargısında alelacele yargılayıp idam ettiler Veysel Güney’i.

Üstelik idam etmekle kalmadılar cenazesini bile ailesine vermediler, “adresi bellisiz” bir yere kaçırıp gömdüler. Ailesinin ve insan hakları savunucularının tüm arama, bulma çabalarına rağmen mezarı “adressiz” kaldı. Ekrem İnelaş gibi Antep mezarlık kayıtlarında adı bile yok. Annesi Zeynep Güney bu nedenle “Ben oğlumun resmini gözüme çizdim, ismini dilime yazdım, mezarını kalbime kazıdım” demişti bir anlatımında. Ailesi ve arkadaşları Veysel’in anısına temsili bir Anıt Mezar yaptırdılar.

Veysel Antep’te idam edilen ilk devrimci. Malatya doğumlu Dev-Yol militanı. İSDEMİR’de (İskenderun Demir Çelik Fabrikasında) çalışan Erdener Beğen gibi devrimci işçilerden biridir. Bir arkadaşıyla kuşatmada yaralı yakalanırken yoldaşı yaşamını yitirir ölüm alazı esen kurşunlarla. Antep’te Dev-Yol militanı olarak yiğitçe toprağa düşen üçüncüdür Veysel. İlk olarak 25 Mayıs 1978 yılında Antep ODTÜ öğrencisi Samsunlu Selamettin Aslan’dır. Yolu yol eyleyenlerdendirler.

Veysel’i tanıyanlar, hapishanede tanışanlar yiğitliğini anlatıyorlar ve başı dik sloganlarla ipi göğüslediğini. Bunlardan biri de Antepli Usta Muharrem Usta (Şarklı). Muharrem Usta’nın Yayına hazırladığım ve Ekim 2021 de USAR yayınlarında çıkan, bir iki gün içinde ikinci baskısı yapılacak olan “Yüküm Devrimdi – Devrimci Bir Sendikacının Tanıklığı” kitabında Veysel Güney’in Antep 5. Zırhlı Tugay Askeri hapishanesindeki direngen yaşamını, o günün duygularını bu güne taşıyarak anlatıyor. Anılarında Veysel’le idamına bir gün kala görüştüğünü belirtiyor. İdama giderken de “derlenip yine geleceğiz, tek yol devrim!” şiarını haykırdığını yazıyor. Veysel’in hapishane günlerini uzun uzun anlatıyor… Veysel’in ilk soruşturmasında iddianamesini hazırlayan dönemin savcısı Mete Göktürk de “Adaleti Gördünüz mü?” adlı kitabında yer alan anılarında Veysel’in öyküsünü anlatıyor. 

41. Yılında 10 Haziran unutulmayacak bir gün ve bir devrimci Veysel Güney. Anılarıyla belleklerde yaşayacak ömrümüzde…


Hilmi Toy – 10.06.2022

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑