İnsan Hakları

Published on Aralık 28th, 2021

0

Britanya Alevi Federasyonu eski Genel Başkanı Erbil gözaltına alındı

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) önceki dönem Genel Başkanı İsrafil Erbil, İzmir’de kaldığı otelde gözaltına alındı. Alevi kurumları ve yurttaşlar Erbil’le dayanışmak için karakol önüne geldi.

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) önceki dönem Genel Başkanı İsrafil Erbil, İzmir’de kaldığı otelde gözaltına alındı.

İsrafil Erbil

Erbil’in ‘Cumhurbaşkanına hakaret ettiği’ gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldığı ve ifadesi alınmak üzere Gaziemir Sarnıç Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi. Erbil’in bu gece gözaltında kalacağı yarın ifadesi alınmak üzere savcılığa çıkarılacağı bilgisi verildi.

DAHA ÖNCE DE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Berkin Elvan davasını takip etmek için 2019 yılında İstanbul’a gelen Britanya Alevi Federasyonu Genel Başkanı ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Sekreteri İsrafil Erbil Londra’ya dönüşünde Sabiha Gökçen Havaalanı’nda kısa süreli bir gözaltı yaşamıştı.

Maraş Katliamı’nın 42. yıl dönümünde yapılacak anma için 2020 yılında Türkiye’ye gelen Britanya Alevi Federasyonu Genel Başkanı İsrafil Erbil İstanbul’da gözaltına alınmış ve ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştı. –


Alevi kurumları ve yurttaşlar Erbil’le dayanışmak için karakol önüne geldi

Alevi kurum yöneticileri ve yurttaşlar İsrafil Erbil ile dayanışmak için Gaziemir Sarnıç Karakolu önüne gelmeye başladı.

İzmir’de kaldığı otelde gözaltına alınan Britanya Alevi Federasyonu (BAF) önceki dönem Başkanı İsrafil Erbil ile dayanışma amaçlı Alevi kurum yöneticileri ve Alevi yurttaşlar Gaziemir Sarnıç Karakolu önüne gelmeye başladı.

Erbil, yarın ifadesi alınmak üzere savcılığa çıkarılacak.

Karakol önünde bekleyiş sürüyor. (PİRHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑