Latin Amerika

Published on Temmuz 25th, 2021

0

Brezilya’da on binler Bolsonaro’nun azlini istedi

Brezilya’da cumartesi günü on binlerce kişi sokaklara çıkarak Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun azlini istedi.

Özellikle sol partiler ve sendikaların çağrısı üzerine on binlerce kişi hafta sonu sokaklara çıkarak, sağcı Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun sağlık krizini yönetme biçimi nedeniyle görevden alınmasını istedi.

Bolsonaro, aşı satın alırken kamu fonlarının zimmete geçirilmesine göz yummakla suçlanıyor.

Rio’da kızıl kıyafetli ve maskeli binlerce kişi “Defol yolsuz kriminal” sloganı ile yürüdü.

Organizatörler ülke genelinde “demokrasiyi ve Brezilyalıların yaşamını savunmak”, “Bolsonaro’yu kovmak” için sokaklara çağırmıştı.

Rio’da Bolsonaro’nun gecikmeli aşı kampanyası ve büyüyen işsizlik protesto edilirken, salgın karşısında giderek yoksullaşan halka daha fazla yardım talep edildi.

Brezilya medyasına göre Cumartesi öğleden sonra 26 eyaletin 20’sinde protesto eylemleri vardı. Katılım sayısına ilişkin ne organizatörler, ne de yetkililer herhangi bir açıklamada bulunmadı. 12,3 milyon nüfuslu Sao Paulo’da en büyük yürüyüş bekleniyordu.

Aşırı sağcı, kadın ve iklim düşmanı Bolsonaro, 2019’da iktidara geldiğinden bu yana halk desteğini hiç olmadığı kadar yitirdi. Anketlerde Bolsonaro’ya destek yüzde 24’e kadar indi.

Ankatler Ekim ayında yapılacak seçimlerde solcu rakibi Luiz İnacio Lula da Silva karşısında Bolsonaro’nun kaybedeceğini gösteriyor.

Brezilya’da resmi olarak Covid-19’dan dolayı 550 bine yakın ölü var. Bolsonaro, sağlık krizinin başında şüpheci yaklaşmış, maske ve diğer tedbirleri almayı reddetmişti.

Muhalefet 30 Haziran günü 20 farklı suçlama ile Bolsonaro’nun görevden alınması için suç duyurusunda bulundu. Ancak Bolsonaro halen bu girişimleri bloke etmek için Kongre’de yeterli desteğe sahip.

(ANF)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑