Latin Amerika

Published on Ekim 1st, 2022

0

Brezilya halkı yarın sandık başına gidecek

Brezilya’da yarın başkanlık seçimleri için sandık kurulacak. Seçimde Liberal Parti’nin adayı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile İşçi Partisi’nin Luiz Inacio Lula da Silva öne çıkıyor.

Latin Amerika ülkesi Brezilya’da halk, ülkeyi gelecek 4 yıl yönetecek devlet başkanı ve yardımcısının yanı sıra eyalet valileri ile Kongre üyelerini belirlemek için de düzenlenen genel seçimlerde yarın oy kullanacak.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre nüfusu 212 milyonu aşan Brezilya’da yaklaşık 156 milyon seçmen, devlet başkanı ve yardımcısının yanı sıra 26 eyalet ve başkent Brasilia’yı kapsayan Federal Bölge’nin valilerini seçmek için oy atacak. Seçmenler, Kongre’nin 513 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ile 81 üyeli Senato’nun üçte birini seçmek için de oy kullanacak.

Devlet başkanlığı yarışında, adaylardan herhangi birinin geçerli oyların yüzde 50’den fazlasını alamaması durumunda, ilk turda en çok oyu alan iki aday, 30 Ekim’deki ikinci tur seçimlerinde ülkeyi 2023-2027 yıllarında yönetmek için mücadele edecek.

11 adayın yarıştığı seçimlerde Liberal Parti’nin adayı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile İşçi Partisi’nin adayı eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva öne çıkıyor.

HAPİSTEN BAŞKANLIK YARIŞINA LULA DA SİLVA

Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık eden, hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle bir buçuk yıl hapiste kalan ve davaların düşürülmesiyle altıncı kez başkanlık yarışına giren 77 yaşındaki Lula da Silva, sonuncusu yüzde 48 olmak üzere, yapılan tüm seçim anketlerinde rakibi Bolsonaro’ya karşı favori durumda.

Yolsuzluk davaları nedeniyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva’nın bu davalardan hüküm giymesi 2018’de Bolsonaro’nun kazandığı seçimlerde aday olmasına engel oldu. Kasım 2019’da tahliye edilen Lula’nın aldığı cezalar ve yolsuzluk davaları, 2021’de bu davalardan sorumlu Yargıç Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkeme tarafından düşürülerek seçimlere katılmasının önü açıldı.

Bu arada, Bolsonaro hükümetinde, 1 Ocak 2019’dan 24 Nisan 2020 tarihine kadar Adalet Bakanlığı görevini yürüten Sergio Moro, aralarında çıkan anlaşmazlık nedeniyle istifa etmişti.

BOLSONARO İKİNCİ DÖNEMİ İÇİN YARIŞIYOR

Brezilya’nın 67 yaşındaki asker kökenli Devlet Başkanı Bolsonaro, 1991’den başkanlık görevini üstlendiği 2019 yılına kadar milletvekilliği görevi yürüttü.

Seçim anketlerinde Lula da Silva’nın gerisinde kalan ve son ankette yüzde 31 oy alması tahmin edilen Bolsonaro, Covid-19 salgınını küçümser tavırları nedeniyle eleştirilerin odağında yer aldı ve bu sebeple hakkında birçok soruşturma başlatıldı.

2018’deki seçimleri kazanan ve seçim vaadi olarak Amazonlar’ı ekonomiye açma sözü veren Bolsonaro, ülkedeki çevreci kesimlerce bölgede son yıllarda şiddetle artan ormansızlaşmaya sebep olmakla suçlanıyor.

Attığı ekonomik adımlar ve son dönemde halkın fakir kesimine yapılan yardımları artırmasıyla Bolsonaro, Brezilya Devlet Başkanlığı Sarayı Planalto’da ikinci dönemi için çaba gösteriyor.

CİRO GOMES BASKILARI REDDETTİ, ADAY OLDU

İkinci tura kalma ihtimali yüksek olan seçimlerde yarışacak 11 adaydan, son anketlerde yüzde 7 oy alması öngörülen Demokratik İşçi Partisi adayı Ciro Gomes ve yüzde 5 oy alması tahmin edilen Brezilya Demokratik Hareketi’nin adayı Simone Tebet de adından söz ettiriyor.

Lula da Silva’nın ilk başkanlık döneminde bakanlık yapan daha sonra kendisiyle fikir ayrılığına düşen Ciro Gomes, Lula’nın seçimi ilk turda kazanmasına destek olmak adına adaylıktan çekilmesi için kendisine siyasi çevrelerce yapılan baskıyı reddetmiş, Lula veya Bolsonaro’yu desteklemek için adaylıktan çekilmeyeceğini açıklamıştı.

(Duvar)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑