Latin Amerika

Published on Aralık 4th, 2021

0

Brezilya Başkanı Bolsonaro hakkında soruşturma başlatıldı

Brezilya Yüksek Mahkemesi, Başkan Jair Bolsonaro’nun koronavirüs aşılarının AIDS’e yakalanma olasılığını artırabileceğini iddia etmesi hakkında soruşturma başlattı.

Brezilya Yüksek Mahkemesi, Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro’nun Ekim ayında yaptığı bir sosyal medya yayınında koronavirüs aşılarının AIDS’e yakalanma olasılığını artırabileceğini iddia etmesi hakkında soruşturma başlattı. Canlı yayın sırasında Bolsonaro, Koronavirüse karşı tam aşılanmış kişilerin, AİDS’e beklenenden çok daha hızlı yakalandığını iddia etti. İddia, Brezilyalı bilim insanları ve tıp doktorları tarafından reddedildi. Gelen tepkileri üzerine Bolsonaro, bir dergideki makaleden alıntı yaptığını iddia etti.

Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Alexandre de Moraes, sosyal medyanın geniş kitlelere ulaşmada yararlı olduğunu ve bu durumun, geniş çaplı sahte haber üretimi için soruşturulan bir grup destekçisiyle bağlantılı olup olmadığını belirlemeye çalışması için Başsavcı Augusto Aras’a talimat verdi.

Soruşturulduğu söylenen ve yerel medyada etkinlik gösteren söz konusu grup, pandemi boyunca yanlış bilgi yayarak Başkan Bolsonaro’ya ülkeyi yönetmesi için sınırsız yetki verecek bir askeri darbe için çağrıda bulundu.

YARGILAMA ÇAĞRISI İLK DEĞİL

Başkan Bolsonaro hakkında daha önce de pandemiye karşı tavrı başta olmak üzere insanlığa karşı suçlar nedeniyle yargılanması için parlamenter düzeyde farklı çağrılar yapılmıştı. Brezilya Başkanı ise çağrılar karşısında yaptığı açıklamada, hiçbir konuda suçlu olmadığını iddia etmişti.

Brezilya, koronavirüs nedeniyle ölen en çok yurttaşa sahip ikinci ülke olarak ABD’den sonra yer alıyor. Pandemi boyunca 615 binden fazla insan öldü, 22 milyondan fazla insana virüs bulaştı. Başkan Bolsonaro, vakaların tepe noktaya ulaştığı Mart ayında yaptığı bir açıklamada Brezilyalılara, “sızlanmayı” bırakmalarını söylemişti.

(artı gerçek)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑