Güncel

Published on Ocak 5th, 2021

0

Boğaziçi’nde gözaltındaki öğrencilerle dayanışma eylemi

Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişe katıldıkları için gözaltına alınan 17 öğrenciyle dayanışma eylemi düzenlendi. Melih Bulu’ya seslenen öğrenciler kayyum rektör istemediklerini ve derhal istifasını istediklerini kaydederken; Prof. Adaman, Boğaziçi’nin çok sesliliği temsil ettiğini ve anayasa olarak kabul ettikleri ilkelerin arkasında olduklarını vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişe katıldıkları için bu sabah saatlerinde gözaltına alınan 17 öğrenci için Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde açıklama yapıldı.

Sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılan açıklamada, “Melih Bulu rektörümüz değildir”, “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganları atıldı, darbuka çalınarak ses çıkarıldı.

‘BİZ BURADA DEMOKRATİK BİR ALAN İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Öğrenciler adına yapılan açıklamada, direnişin ardından bir çok kişinin gözlerini gözaltı saldırılarına açtığı hatırlatıldı. “Biz burada biliyoruz ki demokratik bir alan inşa etmeye çalışıyoruz” denilen açıklamada, tekrar demokratikleşiklesilmesi için kolkola mücadele etmek gerektiği kaydedildi. Direnişe gelen ve dayanışma içinde bulunanların alkışlandığı açıklamada, “Bu antidemokratik uygulamadan ne kadar memnun olduğunu atanan kayyuma da tekrar tekrar sormak isteriz” ifadeleri kullanıldı.

Melih Bulu’ya seslenen öğrenciler, “Lütfen istifa et ve bizim demokratik bir biçimde rektör seçebilmemize müsaade et ve aynı şekilde tüm devlet kademelerine yapıyoruz” dedi. Öğrenciler, demokratik talebimizden kaynaklı tekrar tekrar söylüyoruz, kabul etmiyoruz vazgeçmiyoruz.

PROF. ADAMAN: İLKELERİMİZ ANAYASIMIZDIR, ARKASINDAYIZ

Profesör Fikret Adaman da “Burası nedir burası her şeyin ötesinde demokratik, çoğulcu ve özerk bir yerdir. Burada çok seslilik vardır. Burada farklı görüşlere saygı duyulur. Burada herkesin kendi görüşünü, eylemlerini ifade edebileceği karşılıklı saygı çerçevesinde bir ortam vardır” dedi.

Öğretmen, öğrenci ve mezunların Boğaziçi Üniversitesi’nin ilkelerin arkasında olduklarının altını çizen Adaman, “Bu ilkeler aynı zamanda buranın bir anayasısıdır. Buraya adım atan herkes bu anayasayı kabul etmiş demektir” diye konuştu. Adaman, bilimden, sanattan, kültürden, spordan vazgeçmeyeceklerini, birlikte yaşayarak güç alacaklarını söyledi.

Eylem, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Öğrenci, hoca dayanışmada” sloganlarıyla sona erdi.

(ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑