Birleşmiş Milletler (BM), Çocuklar..." /> BM’den “Çocuklar ve Silahlı Çatışma” raporu: Bir yılda 24 bin hak ihlali


Çocuk

Published on Temmuz 12th, 2022

0

BM’den “Çocuklar ve Silahlı Çatışma” raporu: Bir yılda 24 bin hak ihlali

Birleşmiş Milletler (BM), Çocuklar ve Silahlı Çatışma (CAAC) 2021 yıllık raporunu dün (11 Temmuz) yayınladı.

“Farklı çatışma biçimlerinin dünya çocukları üzerindeki yıkıcı etkisini detaylandıran” rapora göre, 2021’de çocukların karşı karşıya kaldığı tehlikelerin başında tırmanan çatışmalar, askeri darbeler, uzun süredir süren ve yeni başlayan çatışmalar ile uluslararası hukuk ihlalleri geliyordu.

Rapora göre, 2021 yılında çocuklara yönelik yaklaşık 24 bin ciddi hak ihlali kayıtlara geçti. Bu, günde ortalama 65 ihlal anlamına geliyor.

Çocukların öldürülmesi ve yaralanması en çok kayıt alınan ciddi hak ihlali iken, çocukların askere alınması ve kullanılması ile insani yardımlara erişimin engellenmesi çocukların karşılaştığı diğer hak ihlalleriydi.

BM raporu, 2021’de çocukların ciddi hak ihlallerinden en çok etkilendiği bölgeleri şu şekilde sıraladı: Afganistan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları, Somali, Suriye, Yemen.

Kaçırma ve cinsel şiddet vakalarında artış

BM raporuna göre, 2021 yılında iki şiddet türünde “keskin bir artış” gözlendi. Buna göre, kaçırma ve tecavüz de dahil cinsel şiddet vakalarında yüzde 20 artış görüldü. Okullar ve hastanelere yönelik saldırılar da bu dönemde artış gösteren ve çocukları olumsuz etkileyen olaylardandı.

Bir sene içinde, tüm dünyada 2 bin 800’den fazla çocuk çatışma tarafları ile fiili veya iddia edilen ilişkileri sebebiyle gözaltına alındı. Birleşmiş Milletler, bu durumun çocukları işkence, cinsel şiddet ve diğer suiistimal vakalarına özellikle açık hale getirdiğinin altını çizdi.

Etiyopya, Mozambik ve 24 Şubat’tan bu yana savaşın devam ettiği Ukrayna da “endişe yaratan durumların” olduğu ülkeler arasına eklendi.

Rapordan detaylar

CAAC 2021 raporunu bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuran BM, rapordan öne çıkan şu detayları paylaştı:

“Rapor, toplamda çocuklara karşı işlenmiş 23 bin 982 doğrulanmış ciddi hak ihlalini ortaya koyuyor. Bu ihlallerin yüzde 15’inde faillerin kimliği belirlenemedi, bu da hesap verebilirliği oldukça zorlaştırdı.

“En az 5 bin 242 kız çocuğu ve 13 bin 663 oğlan çocuğu, 21 ülke ve bir bölgede ciddi hak ihlalleri ile karşı karşıya kaldı. Bu çocukların en az bin 600’ü birden fazla hak ihlali çeşidine maruz kaldı.

“8 bin 70 çocuk, öldürüldü ya da yaralandı; savaşlardan kalan patlayıcı kalıntıları, el yapımı patlayıcı ve mayınlar 2 bin 257 çocuğu etkiledi.

“Çocuklar askere alınmaya ve kullanılmaya devam edildi. Bu durum 6 bin 310 çocuğu etkiledi.

“Çocukların insani yardıma erişiminin engellendiği 3 bin 945 olay kayıtlara geçti. Bazı bağlamlarda, erişim ve güvenliğe ilişkin endişeler ciddi hak ihlallerinin doğrulanması için gösterilen çabalara engel oldu.”

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑