Göç

Published on Aralık 19th, 2021

0

BM raporu: Pandemi yeni bir göçmen karşıtı dalga yarattı

Göçmenlerin devlet politikalarında daha sık kullanıldığına dikkat çeken BM Uluslararası Göç Örgütü Direktörü Antonio Vitorino ‘Bunlar kabul edilemez’ dedi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla yayınladığı raporda, birçok kişinin yaşamının risk altında olduğu koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde dünya genelinde göçmenlere karşı nefret ve düşmanlığın arttığına dikkat çekildi. Raporda, göçmenlerin kötülenmesine ve dışlanmasına karşı uyarı mesajı yer aldı.

BM verilerine göre, yaklaşık 1 milyar kişi, yani dünya nüfusunun yedide birinden fazlası göç halinde. Bunların 281 milyonu uluslararası göçmen konumunda olurken, 84 milyonu ise çatışmalar, şiddet eylemleri ve iklim değişikliği nedeniyle yurtlarından edilmiş kişiler.

‘DAHA İYİ BİR YAŞAM İÇİN TEHLİKELİ YOLCULUK’

BM Uluslararası Göç Örgütü Direktörü Antonio Vitorino, göçmenlerin birçoğunun daha iyi ekonomik koşullar arayışıyla hayati tehdit yaratan yolculukları göze aldığını, birçoğunun da doğal afetler ya da insanların yarattığı sorunlar nedeniyle yaşadıkları yerlerden kaçmak zorunda kaldıklarını söyledi.

‘PANDEMİ, YENİ BİR GÖÇMEN KARŞITLIĞI YARATTI’

Çok sayıda mağdur göçmenin insan kaçakçılarının eline düştüğünün altını çizen Vitorino, Covid-19 salgınının, göçmenlerin karşılaştıkları zorlukları daha da arttırdığını belirterek şöyle dedi:

“Kapalı sınırlar, ayrı kalan aile fertleri ve ekonomik istikrarsızlıklarla birlikte, iki yıldır devam eden pandemi yeni bir göçmen karşıtlığı dalgası da yarattı ve göçmenlerin devlet politikalarında kullanıldığını da daha sık görüyoruz. Bunlar kabul edilemez!”

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre göçmenlerin, yaşadıkları ülkelerdeki olumlu sosyal ve ekonomik katkılarına değinen Vitorino, bunun mali değerinin, düşük ve orta gelirli ülkelerde geçen yıl 540 milyon dolara ulaştığını belirtti.

‘GÖÇMENLER, EKONOMİK YARDIMLARDAN MAHRUM BIRAKILDI’

Vitorino, tüm olumlu katkılarına rağmen birçok ülkede hükümetlerin göçmenleri pandemi sürecinde devreye sokulan sosyal ve ekonomik iyileşme programlarından mahrum bıraktığını da sözlerine ekledi.

BM ile birlikte diğer birçok uluslararası kuruluş, hükümetlere, göçmenlere Covid-19 aşısına erişimin sağlanması için de çağrıda bulundu.

(artı gerçek)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑