Latin Amerika

Published on Mart 31st, 2022

0

BM: Kolombiya’da FARC ve ELN arasında çatışmalar şiddetlendi

BM’ye göre, Kolombiya’da silahlı örgütler Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasındaki çatışmalarda bu yıl 130 kişi hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, Kolombiya’nın doğusunda bu senenin başından beri Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında şiddetin tırmandığı çatışmalarda 130 kişi hayatını kaybetti.

CNN’in haberine göre, 2 Ocak’ta FARC ve ELN arasında başlayan çatışmalarda 20’den fazla kişi hayatını kaybetti. BM’ye bağlı yetkililer hazırladıkları raporda, söz konusu çatışmaların artarak sürdüğü ve can kaybının 130’a ulaştığı aktarıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) hazırladığı başka bir raporda Kolombiya ve Venezuela sınırında hızla tırmanan çatışmalar nedeniyle bu sene binlerce kişinin göç ettiği aktarıldı. Venezuela ordusunun ise “ELN ile birlikte FARC’a karşı operasyonlar yürüttüğü” iddiası ortaya atıldı.

2006’da Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Arauca kentinde ve komşu ülkedeki Apure’de FARC ve ELN arasında başlayan çatışmalar 2010’da son bulmuş, çatışmalar sonucu en az 868 kişi hayatını kaybetmişti.

(Duvar)

Foto: Pixabay

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑