Dünya

Published on Ocak 7th, 2022

0

Birleşmiş Milletler: Geçen yıl 55 gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü

2021 yılında 55 gazetecinin öldürüldüğünü açıklayan BM, faillerin cezasız kalmasını “Endişe verici derecede yaygın” olarak nitelendirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) dün yaptığı açıklamayla, 2021 yılında 55 gazetecinin ve medya çalışanının öldürüldüğünü duyurdu. BM ayrıca 2006’dan itibaren 10 gazeteci cinayetinden 9’nun hâlâ çözülemediğini belirtti.

BM’nin verilerine göre, 2021 yılında 55 gazetecinin öldürüldüğü açıklanırken faillerin bulanamayarak cinayetlerin cezasız kalması “Endişe verici derecede yaygın” olduğu vurgulandı. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay gazetecilerin haberlerini hazırlarken veya işlenen suçları ortaya çıkartırken için birçok tehlikeyle karşılaştıklarını belirterek “2021’de bir kez daha çok fazla gazeteci gerçeği gün ışığına çıkarmak için en büyük bedeli ödedi” ifadelerini kullandı. Azoulay sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda dünyanın bağımsız, gerçek bilgilere her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Bunu sağlamak için yorulmadan çalışanların korkmadan bunu yapabilmeleri için fazlasını yapmak zorundayız.”

KADIN GAZETECİLER ONLINE TACİZE MARUZ KALIYOR

Kadın gazetecilerin “online tacizin şok edici yaygınlığına” maruz kaldıkları için özellikle risk altında olmaya devam ettiği belirtilirken kadın medya profesyonellerinin yaklaşık dörtte üçünün işleriyle bağlantılı olarak online şiddete maruz kaldığı vurgulandı.

ÖLÜMLER, 2013’ÜN TERSİNE ARTIK ÇATIŞMA OLMAYAN YERLERDE GERÇEKLEŞİYOR

UNESCO Öldürülen Gazeteciler Gözlemevi’ne göre, 2021’deki kurbanların üçte ikisi silahlı çatışmanın olmadığı ülkelerde yaşamlarını yitirdi. Bu cinayetlerin üçte ikisinin çatışma yaşayan ülkelerde gerçekleştiği 2013’teki durumun tamamen tersi olduğu ifade edildi.

BÖLGELERE GÖRE TEHLİKE

2021’deki gazeteci ölümlerinin çoğu sadece iki bölgede meydana geldiği ifade edilirken 23 ölümün Asya-Pasifik ve 14 ölümün Latin Amerika ve Karayipler’de olduğu vurgulandı.

(Evrensel)

Foto: Pixabay

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑