Sömürgecilik

Published on Mart 21st, 2022

0

Bir milyonu aşkın kişi Diyarbakır Newrozu’ndan mesaj verdi: İtaat etmiyoruz

Diyarbakır Newrozu’na halk tüm engelleme girişimlerine ve polis saldırısına rağmen akın etti. Bir milyonu aşkın kişi iktidara, “Boyun eğmiyoruz, itaat etmiyoruz” mesajı verdi. 

Diyarbakır’da bugün yapılan Newroz kutlaması için binlerce kişi Newroz alanına akın etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren Diyarbakır Newroz alanına giden halk, polisin geçişleri yavaşlatması nedeniyle arama noktalarında yığılmaya başladı.

SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE HALK ALANA GELDİ
“Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen 2022 Newrozu’nun finali, Diyarbakır’da Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda gerçekleştiriliyor. Sabahın erken saatlerinde renkleriyle, zılgıtlarıyla, sloganlarıyla yola koyulan binler, Newroz Parkı’nda yüzbinlere ulaştı. Newroz sahnesine, Kürtçenin Kurmancî ve Kirmançkî lehçeleri, Türkçe, Ermenice, Arapça, İngilizce “Newroz kutlu olsun” yazılı dev brandalar asıldı. Yine protokol sahnesine de Kurmancî, Kirmançkî ve Türkçe “Newroz kutlu olsun” yazıldı.

MİTİNG ALANI SARI, KIRMIZI, YEŞİLE BÜRÜNDÜ
HDP bayraklarıyla süslenen Newroz Meydanı’nda ise rengarenk “Newroz pîroz be” flamaları dalgalanıyor. Sarı kırmızı yeşil renkli flamaların da dalgalandığı meydanda, gençler halaya durdu.

DENİZ POYRAZ’IN FOTOĞRAFI ALANDA YER ALDI
HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın dev posterinin asıldığı alanda, “Newroz ruhuyla mutlaka kazanacağız”, “Newroz Rehşan û Berîvan e, Newroz Zekiye Alkan e” (Newroz Rahşan ve Berivan’dır, Newroz Zekiye Alkan’dır”, “Newroz özgürlüktür” “Halk iradesi gasp edilemez”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” yazılı pankartlar asıldı.

ESP VE SGDF SLOGANLARLA ALANA GİRDİ
Doğum Hastanesi Kavşağı’nda toplanan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri “Kemal Kurkut ölümsüzdür” sloganlarıyla Newroz alanına girdi.

BARİKATLAR GENÇLER TARAFINDAN AŞILDI
Diyarbakır Emniyeti’nin protokol ile halkın bağlantısını koparmak için sahne önüne çift sıra barikat ve 3 metre tel örgülerle koyduğu ve hapishaneyi andıran set, Newroz başlamadan gençler tarafından yıkıldı.

POLİS SALDIRISINDAN TAŞLARLA YANIT
Yenihal semtinden Newroz Parkı’na ulaşan gençler, arama noktalarında bekletilmelerini protesto etti. Bunun üzerine polis, gençlere gaz bombası ve coplarla saldırdı. Gençler saldırıya taşlarla yanıt verirken, ikinci barikat da aşıldı.

Öte yandan bazı arama noktalarında ince arama dayatması bulunuldu. 

BEKLEME NOKTASINDA HALAY
İçeriye giremeyen kitle de bekleme noktasında sloganlar ve zılgıtlarla halaya durdu. 

7’DEN 7O’E YÜZBİNLER AKIN ETTİ
7’den 70’ye yüz binlerin akın ettiği Diyarbakır Newrozu’na, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden çok sayıda siyasetçi, gazeteci, aydın ve akademisyen katıldı. Davetiye gönderilen Federe Kürdistan Bölgesi, Irak, Mısır, Lübnan, Fas, Tunus, Ürdün ve Yemen ile Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden çok sayıda siyasetçi, akademisyen ve gazeteci protokoldeki yerini aldı.

TUTSAK YAKINLARIN ADALET NÖBETİ NEWROZ ALANINA TAŞINDI
Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması için Adalet Nöbeti’nde olan İnci Güler, Reşahat Ada, Hakkı Boltan ve Nazire Boltan, Fevziye Kolakan, Cezaevinde yaşamını yitiren Bedri Çakmak’ın oğlu Osman Çakmak, Newroz’un protokol konukları arasında yer alıyor. Kürt siyasetçi Ahmet Türk ve Edirne F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da Newroz konuğu isimler arasında yer aldı.

POLİS GERİ ÇEKİLMEK ZORUNDA KALDI
Öte yandan saldırı ve engelleme girişimiyle yüz binlerin alana girişini engelleyemeyen polis, halkın direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kaldı.

BAŞARAN: NEWROZ’U KUTLAMAMIZA ENGEL OLAMAZ
Polisin engelleme ve saldırıları üzerine Newroz Tertip Komitesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri sahneye geldi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır Emniyeti’nin Newroz’u engelleme girişimlerine tepki göstererek, “Halkımızın alana girmesi engelleniyor. ‘Amed barikatları aşamaz’ diyenler, akılsızdır. Meydanlarda, sokaklarda, her şartta Newroz’u kutlayacağız. Hiç kimse Amed halkının iradesinin karşısında duramaz. Ne yaparlarsa yapsınlar Newroz’u kutlamamıza engel olamaz” dedi.

‘KÜRT HALKINI TANIMAMIŞSINIZ’
Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Emniyeti’ne seslenen Başaran, “Niyetiniz Nerwoz’u kutlatmamaksa, Kürt halkını tanımamışsınız. Binlerce polisle kontrol noktalarında halkı engellemeye çalışan Diyarbakır Emniyet, Diyarbakır Valiliği, İçişleri Bakanlığı, provokasyondan vazgeçin. Kaldırın barikatları. Halkın önünde hiçbir barikat duramaz. Bugün bu meydanda Newroz kutlanacak. Eğer halkın geçişine izin vermezseniz, bu alan olmazsa, Diyarbakır’ın bütün sokakları bizim için Newroz olacak. Newroz’un ateşi Diyarbakır’dan yükselecek. Hiçbir güç bunun önünde duramaz” ifadelerini kullandı.

‘BU MEYDAN MİLYONLARLA DOLACAK’
Başaran, “Amed halkı, onlar Newroz’u engellemek istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar Newroz’u kutlayacağız. Diyarbakır Emniyeti, provokasyonlardan vazgeçin. Diyarbakır Valiliği, provokasyon yapmayın. Bugün burada Newroz’u engellemek istiyorlar” diye uyardı. Newroz ateşini coşkuyla yakacaklarını ifade eden Başaran, “Halkımız kapılarda bekletiliyor. Bu meydan milyonlarla dolacak. Newroz’u büyük bir heyecanla kutlayacağız” dedi.

GERGİNLİK SÜRDÜ
200 çevik kuvvet polisinin tekrar protokol ve kitle arasına yerleştirildiği sahne önünde arbede yaşandı. HDP milletvekilleri, ablukaya tepki göstererek, polislerin geri çekilmesini istedi. Alanda gerginlik uzun süre devam etti.

Coşkunun doruğa ulaştığı Newroz meydanında sanatçı Devrim Demir, yüz binlerle birlikte “Newroz” şarkısını söyledi.
Newroz, Hozan Kazo’nun şarkıları eşliğinde coşkuyla devam eti. 

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI
Yüz binlerin doldurduğu meydanda, final kutlamasında 2022 Newrozu’nun ateşi yakıldı. Ateşin yakılmasıyla yüz binler alkışlar eşliğinde “Bê Serok jiyan nabe” sloganları attı. 

Newroz meydanını hınca hınç dolduran yüz binler, Hozan Kazo’nun seslendirdiği şarkılar eşliğinde gruplar halinde halay çekti.

TÜRK: BU İKTİDAR GİDECEK, BİZLER VAR OLACAĞIZ
Newroz, Kürdistani İttifak Grubu içerisinde yer alan Kürt partilerin, sahneye çıkarak yüz binleri selamlamasıyla devam etti. Kürt partilerle birlikte sahneye çıkan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, halkı selamladı. Uzun süre alkışlanan Ahmet Türk, “Kadınlar, gençler, Kürt halkının geleceği ve özgürlüğü için ayakta. Kürtlerin geleceği için her gün ayaktayız. Halkımıza teşekkür ediyoruz, direnişinizi selamlıyoruz. Newroz bayramı Ortadoğu ve Kafkasya’da kutlanıyor. Newroz halkımızın direnişidir” dedi.

Kürt halkının sesini kısmak isteyenlerin yanıldığının altını çizen Türk, “Bugün halkımızın üzerinde bir tecrit uygulanıyor. Sayın Öcalan 5 yıldır ağır bir tecrit altında. Ailesi ve avukatları görüşemiyor. Kürt halkı bu siyaseti boşa çıkaracaktır. Yıllardır arkadaşım Aysel Tuğluk hastalığından dolayı yaşamı zor durumda. Bu durumda zindanda tutuluyor. İnsani, ahlaki bir şey kalmadı. Hastalığından dolayı bırakılması gerekirken, zulüm altında tutuluyor” diye konuştu. 

Kürt halkının zulüm uygulayanlarını unutmayacağını vurgulayan Türk, “Bu iktidar gidicidir, gidecek. Bizler var olacağız, bizler hakkımızı hukukumuzu elde edeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

GÜVEN: KÜRTLERE DÜŞEN DİRENMEK
Elazığ Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in gönderdiği mesaj okundu. Mesaj, sanatçı Devrim Demir tarafından okundu. “Çağdaş Kawa, Mazlum Doğan diyarından, Xarpet Zindanından sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum” sözleriyle başlayan Güven’in mektubunda, “Bütün içtenliğimizle inanıyor ve biliyoruz ki 21 Mart Newroz Bayramı’nda dünyanın her yerinde Kürt halkı alanlara çıkacak, Newroz’unu büyük bir coşkuyla kutlayacaktı. Bugünlere nasıl gelindiğini, ödediği bedellerden çok iyi bilen halkımız, bundan sonra da Kürtlere düşenin direnmek olduğunun bilinciyle, örgütlü yapılarıyla yoluna devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Güven, “Bütün sistemlerin kendisini değiştirmek zorunda olduğu günlerden geçiyoruz. Hukuksuzluk, adaletsizlik ve eşitsizliğin küresel boyut kazandığı, sınırların anlamsızlaştığı, toplumların artık statüsüz asla yaşamak istemediği bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Yeni bir yüzyıl şekilleniyor. Emperyalist savaş baronları bu kez de Ukrayna üzerinden kozlarını paylaşıyorlar. Ukrayna halkını en iyi anlayabilecek olan Kürt halkı ve Filistin halkıdır. Bu nedenle dün olduğu gibi bugün de Kürt halkının kara gözlü, yiğit evlatları dünyanın her yerinde haksızlığa uğramış halkların yanında yer almış ve acılarına ortak olmuştur” dedi.

‘GELECEK ÖZGÜR GÜNLERDE BÜYÜK HALAYDA BULUŞACAĞIZ’
“Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarına atıfta bulunan Güven, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Sizler dışarıda, bizler zindanda savaş, baskı ve adaletsizliğe karşı, ‘Şimdi kazanma zamanıdır’ diyoruz. Sayın Abdullah Öcalan şahsında bir halkın tecrit edildiği, bu tecridin bütün zindanlara yayıldığını yaşayarak görüyoruz. Haklı ve meşru mücadelemizde hiç kimsenin insafına ihtiyacımız yoktur. Biz Kürt kadınları olarak diyoruz ki Bakur, Başur, Rojhilat ve Rojava’da birlik, beraberlik, ulusal ittifakımızı oluşturarak yeni bir yüzyıla adım atacağız. Emektar halkımıza sözümüzdür: Destansı mücadelemizi referans alarak bulunduğumuz her alanda direneceğiz. Küresel radikal demokrasi ile sosyalist bir dünya, demokratik bir Ortadoğu ve özgür bir toplum olmayı başaracağız. Bunu özgücümüzle, yaşamın her alanında gökkuşağı renkleriyle direnişe duran, 8 Mart ile Newroz Bayramı arasında bedenini ateşten köprü yapan kadınlar ve onurlu barış için hiçbir zaman alanları terk etmeyen cefakar annelerimizin öncülüğünde yapacağız. Şartlar ne olursa olsun, her zaman çaremiz de çözümümüz de halkımızın destansı direnişi ve özgücüdür. Amed halkı şahsında dünyanın her yerinde direnen halkımızın Newroz Bayramı’nı kutluyor, gelecek özgür günlerde çekeceğimiz büyük halayda buluşmayı umuyoruz.”

MIZRAKLI: DİZ ÇÖKMEYEN BİR HALK
Görevden alındıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, bulunduğu Edirne F Tipi Hapishanesi’nden Diyarbakır Newrozu’na mesaj gönderdi. Mızraklı’nın mesajı şöyle: “Geçmişten günümüze bu topraklarda halkların, zalimlere karşı direnişinin adıdır Newroz. Özgürlük mücadelesi verenlerin, isyan ateşi yaktıkları günün adıdır Newroz. Talan edilmiş bir coğrafyanın yeniden dirilişinin adıdır Newroz. Diz çöktürülmek istenilen, katliamlardan geçirilen bir halkın zılgıtlar eşliğinde halaya durmasıdır Newroz. Bu topraklar istilalar, katliamlar, zulümler ve yenilgiler gördü. Aynı zamanda direnişler, isyanlar ve yeniden dirilişlere de tanık oldu. Diz çökmeyen bir halk gerçekliği, umutsuzluk iklimini bahara çeviren direnişçiler gördü. Bizler, bu direnişçilerin ardılları olarak yine milyonlar olarak alanlardayız. 2013 Newroz ruhuyla yeniden halaylara durmaktayız. Ateşin başında umudumuzu tazelemekteyiz.

‘ŞİMDİ ZAFER ZAMANIDIR’
Yüzyıllardır statüsüz bırakılan bir coğrafyanın kadim halklarından olan Kürtler, AKP-MHP ittifakının katliam politikası ile de karşı karşıyadır. Böylesi zorlu bir dönemeçte her zamankinden daha fazla bir birlikteliğe ihtiyacımız var. Bu birlikteliği, Newroz ruhuyla yakalayabiliriz. Bu ruhu Newroz coşkusuyla taçlandırabiliriz. Üçüncü yol siyasetini hayata geçirebiliriz. Halkların lehine olan bir siyaset tarzıyla karanlığa sürüklenen bir ülkeyi kurtarabiliriz. Bizler, tüm saldırılara karşı, tutuklamalara karşı bugün yine aynı yerde ve aynı duruştayız. Bizler demokratik bir ülke, özgür bir gelecek için mücadele ediyoruz. Bu inançla da başaracağımızı biliyoruz. Newroz ateşinin sıcaklığıyla sizleri selamlarken, mutlaka kazanacağız diyorum. Şimdi zafer zamanıdır.”

Özgürlük taleplerin yükseldiği meydanda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 yılında gönderdiği mesajı okuyan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, sahnede “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla uzun süre alkışlandı. Bir milyon aşkın kişiye seslenen Buldan, tutsak siyasetçileri selamladı. Buldan, katledilen Deniz Poyraz ve Kemal Kurkut şahsında şehit düşenleri andı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Buldan, “Geldiğimiz noktada bize zulüm ettiler, zor kullandılar, başaramadıklarını da biliyorlar. Bir kez daha diyoruz ki, bu halk bu meydanda olduğu sürece siz asla başaramayacaksınız, kazanamayacaksınız. Bugün bu meydan onun teyididir. 2013’teki mutabakatın arkasında olduğunun teyididir. Bu meydan, Sayın Öcalan’a uygulanan tecridi kabul etmediğimizin teyididir” diye konuştu. 

‘ÖZGÜRLÜĞÜ HALKIMIZLA BİRLİKTE GETİRECEĞİZ’
Halkların barışa ihtiyacı olduğunu söyleyen Buldan, “Korkarak değil, silerek değil, cesaretle, umutla, Türkiye halklarının geleceği için, Kürtlerin geleceği için Kürt sorununun acilen çözümüne ihtiyaç var. Yaşanan bütün krizlerin çözümü için elimizi taşın altına koymaya hazırız” ifadelerini kullandı. Buldan, şöyle devam etti: “3 gündür Türkiye’nin her yerinde milyonlarca insan size bir kez daha gösterdi, size boyun eğmeyeceğiz, size biat etmeyeceğiz, sizin önünüzde diz çökmeyeceğiz. Elbette bu sorunları, toplumla çözeceğiz. Omuz omuza, yürek yüreğe, her türlü baskıya rağmen, asla taviz vermeden, korkmadan, cesaretle bütün bu sorunları çözmek için birliğimizi ve beraberliğimizi, mutlaka direnerek sonuna kadar götüreceğiz. HDP olarak 27 Eylül 2021’de açıkladığımız deklarasyonun arkasındayız. Türkiye’de adalete, demokrasiye, büyük anlamda yol açacak bir deklarasyondu. Bizimle olmayan her kesime, her inanca, herkese buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz. Sorunların çözümünün halkla, toplumla olacağına inanıyoruz. Bu ülkeye barışı getireceğiz, demokrasiyi, adaleti biz getireceğiz. Her türlü özgürlüğü biz getireceğiz. Halkımızla birlikte, sizlerle birlikte getireceğiz. Bir kez daha bu Newroz’un adalete, barış ve özgürlüğe vesile olmasını temenni ediyorum. Herkesin Newroz’unu yürekten kutluyorum.”

Buldan’ın konuşmasının ardından meydanı dolduran bir milyonu aşkın kişi “Bijî Serok Apo” sloganları attı. (ANF)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑