Kültür-Sanat

Published on Mayıs 27th, 2022

0

bianet’te bu hafta dinlenenler | Yasaksa yasak

Bu hafta dinlediğimiz şarkılardan oluşturduğumuz listede mayıs ayı boyunca konserleri yasaklanan ve iptal edilen sanatçılar var.

Mayıs ayı bayramla açılsa da yasaklarla dolu bir ay oldu. Özellikle Kürt sanatçılar ve Kürtçe müziğe yönelen baskının kapsamı, gün geçtikçe genişledi.

Konserleri iptal edilen müzisyenler, bianet çalışanlarının da çokça sevdiği ve dinlediği isimler. Bu nedenle bu haftaki listemiz, yasaklara göre şekillendi.

Listede yer alan şarkıların tamamı şöyle:
Aynur Doğan – Qumrike
Mem Ararat – Evîn
Metin Kemal Kahraman – Kaybolan Kentin Eskicisi
Stêrka Karwan – De Bımeş
Matthaios Tsahouridis – Ela Poulim
Apolas Lermi – Mektup
Niyazi Koyuncu – Yol
Mikail Aslan – Çem Vano
Melek Mosso – Vursalar Ölemem
Ara Malikian – El Todo

Listeyi dinlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

Yasaklanan konserler:

13 Mayıs’ta Kocaeli Derince Belediyesi, sanatçı Aynur Doğan‘ın 20 Mayıs’ta Derince Açık Hava Sahnesi’nde vereceği konseri iptal ettiğini duyurdu. Belediye sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Aynur Doğan’ın ismini vermeden konserin “inceleme sonucunda” iptal edildiği belirtti.

15 Mayıs’ta Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın hedef göstermesinin ardından Yunanistanlı müzisyen Matthaios Tsahouridis ve Apolas Lermi‘nin Trabzonspor şampiyonluk kutlamalarında sahneye çıkması engellendi.

17 Mayıs’ta Muş Valiliği Öğretmenevi Konferans Salonu’ndan yapılacak olan Metin-Kemal Kahraman‘ın konserini yasakladı.

17 Mayıs’ta Bitlis Eren Üniversitesi’nde yapılması planlanan Bahar Şenliğinde Stêrka Karwan grubunun konserinin iptal edildiği duyuruldu.

23 Mayıs’ta Mikail Aslan‘ın İstanbul konseri, organize eden prodüksiyon şirketi tarafından tek taraflı iptal edildi.

24 Mayıs’ta Pamukkale Belediyesi, Apolas Lermi’nin 29 Mayıs Denizli konserini iptal ettiğini duyurdu. Sanatçının 11 Haziran Bostancı konseri ise organizasyon tarafından iptal edildi.

25 Mayıs’ta Pendik Sahil Meydanı’nda düzenlediği etkinlikte sahne alması planlanan Niyazi Koyuncu‘nun konseri Pendik Belediye Başkanlığı tarafından iptal edildi.

26 Mayıs’ta Bursa Valiliği Kürt sanatçı Mem Ararat‘ın 29 Mayıs Günü Bursa’da vereceği konserini yasakladı.

26 Mayıs’ta Uluslararası Isparta Gül Festivali’nde sahneye çıkacak olan Melek Mosso‘nun konseri, Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi hedef gösterildiği için iptal edildi.

27 Mayıs’ta Kültür Bakanlığı’nın “Başkent Kültür Yolu” Festivali programında adı yer alan keman virtüözü Ara Malikian‘ın konseri iptal edildi.

(Bianet – TY)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑