Almanya

Published on Aralık 19th, 2021

0

Berlin’de ‘katliamları unutmadık’ eylemi

Avrupa Demokratik Güç Birliği Berlin’in çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kişi göçmenlerin yoğun yaşadığı Kruezberg’te 19 Aralık, Maraş ve Roboskî’de katedilenleri andı. Anmada faşizme karşı birlikte mücadele çağrısı yapıldı. 

Almanya’nın Berlin kentinde, “19 Aralık hapishaneler katliamı, Maraş’tan Roboskî’ye hiçbir katliamı unutmadık, unutmayacağız” şiarıyla eylem yapıldı. Eylemde ayrıca Türk devletinin tüm katliamlarına dikkat çekildi ve katledilenler anıldı.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) ve Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) imzalı “Faşizmi yıkacağız, özgürlüğü kazanacağız” yazılı pankartın açıldığı eylemde, Roboskî katliamında katledilenlerin fotoğrafları taşındı.

Avrupa Demokratik Güç Birliği Berlin’in (ADGB Berlin) çağrısıyla göçmenlerin yoğun yaşadığı Kreuzberg semtinde gerçekleştirildi. Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) de katılımıyla gerçekleşen anma saygı  duruşuyla başladı. Anmada Almanca, Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmalarda faşist Türk devletinin Aralık ayında hapishanelerde ve dışarıda gerçekleştirdiği katliamların devrimcileri, Alevileri, Kürtleri hedef aldığını ve bu katliamlarla toplumsal muhalefeti ezip, faşist rejimini ayakta tutmaya çalıştığı belirtildi.

Hapishaneler katliamıyla siyasi tutsakların iradesinin kırılmaya ve teslim alınmaya çalışıldığını, tutsakların ise bu saldırıya karşı can feda bir direnişle yanıt verdiği belirtildi. Eylemde, katliamların hesabının muhakkak sorulacağı vurgulandı ve faşizme karşı birlikte mücadele çağrısı yapıldı. 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑