İnsan Hakları

Published on Eylül 29th, 2022

0

Berlin’de Ecevit Piroğlu’na özgürlük eylemi

Berlin’de Sırbistan Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen eylemde Sırbistan’da tutsak olan Ecevit Piroğlu’nun faşist Türk Devleti’ne iade tehdidi altında olduğu vurgulanarak, Sırbistan devletinin bundan vazgeçmesi, faşist Türk devletinin suç ortağı olmaması istendi.

Büyükelçilik önünde yapılan konuşmada, Sırbistan’ın kendi iç hukukunu ve uluslararası hukuku hiçe sayan uygulamalarından derhal vazgeçmesi ve bu hukuksuzluğa karşı 2 Haziran’dan bu yana açlık grevinde olan Ecevit Piroğlu’nun derhal serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Ecevit Piroğlu’nun devrimci muhalif kimliğinden dolayı daha önce birçok defa tutuklandığı, Gezi Direnişi’nde aktif rol aldığı, IŞİD’e karşı savaşa katıldığından dolayı hedef alındığı belirtilerek, Haziran 2021’de Sırbistan’da tutuklandığı ve Türk devletinin talebi doğrultusunda iade tehdidi altında olduğundan 4 aya yakındır açlık grevi direnişini sürdürdüğü belirtildi.

Faşist Türk devletinin devrimci, demokratik tüm muhalefete saldırdığı, hiçbir hukuk tanımadığı, hapishanelerde tutsakları katlettiği, işkencenin rutin halini aldığı, HDP örneğinde olduğu gibi milletvekili ve belediye başkanları da dahil, binlerce insanı politik faaliyetinden dolayı tutukladığı vurgulanan konuşmada, TC Dışişleri Bakanı ve faşist diktatör Erdoğan’ın yakın zamanda Sırbistan’ı ziyaret ederek Piroğlu gibi muhalifleri pazarlık konusu yaparak kirli anlaşmalar yaptığı belirtildi.

30 Eylül’de mahkemeye çıkarılacak olan Ecevit Piroğlu’nun derhal serbest bırakılması ve iltica hakkının tanınması istendi.

“Sırbistan, Piroğlu’nu Türk devletine iade etme”, “Ecevit Piroğlu’na özgürlük” ve “Siyasi tutsaklara özgürlük” sloganlarının atıldığı eylem, hazırlanan dosyanın Sırbistan Berlin Büyükelçiliği posta kutusuna bırakılmasıyla son buldu.

HBDH bileşenlerinin çağrısıyla yapılan eyleme Destan Kadın Meclisi, Nav-Berlin, ATİK, AGİF ve YS katılım sağladı.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑