Tiyatro

Published on Mayıs 8th, 2022

0

‘Benim Adım’ Berlin’de izleyiciyle buluştu

Avrupa turnesi devam eden, Benim Adım-Bir özsavunma hikayesi” bugün Ulm’da sahne alacak. 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON) tarafından organize edilen Avrupa turnesi kapsamında Tiyatro İmge’nin sergilediği “Benim Adım-Bir özsavunma hikayesi” adlı tiyatro oyunu Berlin’de de sahne aldı.

Berlin’nin Neukölln semtinde Oyoun adlı kültür merkezinde sergilenen oyunda 4 kuşak kadının hikayesi oyuncu Ayşe Nur Demir tarafından sergilendi. Meyrem karakteriyle beraber onun hayatında derin izleri olan üç kuşak kadının hikayesinin anlatıldığı oyun, izleyicide derin izler bırakıyor, düşünmeye ve sorgulamaya sevk ediyor.

İzleyicilerden büyük beğeni toplayan oyunun ardından Türkçe ve Almanca  söylşi yapıldı.

Turneyi düzenleyen AVEG-KON adına yapılan kısa bir konuşmada, oyunun Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idam edilişlerinin yıldönümü olan 6 Mayıs’ta sergilenmesinin anlamına vurgu yapıldı. Denizlerin baskı ve sömürü düzenine karşı yürüttükleri mücadelenin, işçilerin, kadınların, gençlerin özgürleştirilmesi mücadelesi olduğu ve bu oyunun da bu mücadelenin bir parçası olarak görülmesi gerektiği belirtilerek, Deniz, Yusuf ve Hüseyin şahsında tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anıldı.

Tiyatro turnesinin paralel iki turne olarak yürüdüğü, Benim Adım oyunu ile paralel olarak sergilenen “Ölüm Uykudaydı” oyunun da aynı saatlerde Paris’te sahne aldığı belirtildi. Söyleşide Türkçe anlamayan, ancak konuşmaların çevirisini almanca takip ederek anlamaya çalışan Alman ve diğer uluslardan izleyiciler de oyundan etkilendiklerini belirttiler, Türkiye’de tiyatro, kültür ve kadın özgürlük mücadelesine dair sorular sordular. Kadın katliamlarının Avrupa’da da yaşandığını belirten izleyicilerden bir genç kadının “Berlin’de birkaç gün önce eşi tarafından katledilen bir kadın özsavunmasını uygulasaydı bugün hayatta olacaktı, bu da özsavunmanın ne kadar meşru olduğunu göstermektedir” dedi.

Tiyatro İmge Avrupa turnesi kapsamında dün Köln’de sahne alırken, bugün de Ulm’da seyirciyle buluşacak..


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑