Kadın

Published on Mart 4th, 2022

0

Belçika SKB: 8 Mart’ta emeğimiz, özgürlüğümüz ve hayatlarımız için alanlarda olacağız!

Belçika Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), yaptığı “Emeğimiz, özgürlüğümüz ve hayatlarımız için alanlarda olacağız! başlıklı açıklamasında, 8 Mart’ta hayatın her alanında grevde olacaklarını duyurdu.

Belçika SKB açıklamasını aynen yayımlıyoruz:

8 Mart’ta emeğimiz, özgürlüğümüz ve hayatlarımız için alanlarda olacağız!

8 Mart’ta evde, büroda, fabrikada, üniversitede, okulda, çalışma yaşamımızın her alanında grevde olacağız.

Kadınların sürekli ve kesintisiz mücadelesine rağmen, kadınlar hâlâ her türlü ayrımcılığa, şiddete ve katliamlara uğruyor hayatları ellerinden alınıyor.

Biz kadınlar bu durumu kabul etmiyoruz.

Savaşa, şiddete, güvencesiz, cinsiyetçi çalışma koşullarına ve ücret farklığına, mobinge, yoksulluğa hayatlarımızı hiçe sayan kapitalist erkek egemen bu sistemin, her türlü baskı, şiddet ve sömürüsüne karşı sesimizi ve ellerimizi birleştiriyoruz ve birlikte haykırıyoruz: “Kabul etmiyoruz, reddediyoruz. İsyan ediyoruz!”

Belçika’da Kadın ve erkek arasındaki ücret farkı hâlâ  %23,1 civarında. Toplu İş Sözleşmesi’nin eşit ücrete ilişkin 25. ve yine ayrımcılığa karşı 38. maddeleri sıkı denetimden geçirilmeli. Söz konusu bu maddeler uygulanmalı.

Bir an önce kadın erkek arasında ücret eşitsizliğine son verilmeli.

Kadınların %43,5’i yarı zamanlı işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Bu durum  ücret eşitsizliğine yol açıyor ve kadın yoksulluğunu artırıyor.

Herkesin istikrarlı ve tam zamanlı çalışma hakkı için gerekli yapısal iş yasaları çıkarılmalı, sorunlar giderilmeli.

Sağlık sektöründe, bütçe kesintileri ve sağlığın özelleştirilmesi kadınları etkilemekte. Pandemi sürecinde de mağduriyetler yaşayan sağlık çalışanlarının talepleri karşılanmalı.

Kadına yönelik şiddeti normalleştiren her türlü anlayışa hayır diyoruz!

Yasaların etkin uygulanması veya yeterli olmayan yasalarda kadın örgütlerinin talepleri dikkate alınarak değişiklikler yapılmalı.

Belçika’da kadınların %98’i taciz ve 2/3’ü cinsel saldırı mağduru.

CSC sendikası tarafından yapılan   anket çalışmasına göre, evde ya da işyerlerinde temizlik çalışanlarının %31,7’si cinsel şiddete maruz kalıyor.

Şiddete karşı, İstanbul sözleşmesi ve ayrımcılığa karşı  bütün yasaların etkin uygulanmasını talep ediyoruz!

Eylem tarihi: 08/03/2022

Yer: Gare Central- Brüksel

Saat: 17:00

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑