Kadın

Published on Haziran 3rd, 2021

0

Beats by girlz: Kadınların müziği, müziğin kadınları

12-16 Temmuz tarihleri arasında atölye eğitimlerine başlayacak olan Beats By Girlz Türkiye 10 Haziran’da çevrimiçi bir buluşma ile geliyor. Deniz Tekin, Feryal Öney, Gizem Oruç (a.k.a 6zm), Güneş Özgeç, Melike Şahin, Nilipek dijital sahnede olacak.

Kendi müziğini yapmak isteyen genç kadınlara ücretsiz eğitim olanağı sunan New York merkezli müzik programı ve kolektifi Beats By Girlz’ün Türkiye ayağı, 10 Haziran Perşembe günü başlıyor. Online yapılacak etkinlikte yerli müzik sektörünün yaratıcı isimlerini bir araya gelecek.

Dijital buluşmada Artemis Günebakanlı, Başak Yavuz, Deniz Kuzuoğlu, Merve Eryürük ve Sinem Vural konuşmacı olarak yer alırken; Deniz Tekin, Feryal Öney, Gizem Oruç (a.k.a. 6zm), Güneş Özgeç, Melike Şahin ve Nilipek ise Beats By Girlz Türkiye’ye özel performanslar ile sahne alacaklar.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu’nun Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteği ile gerçekleşecek lansman, 10 Haziran saat 15.00 itibari ile Beats By Girlz Türkiye’nin YouTube kanalında izlenebilecek.

Yerli müzikte toplumsal cinsiyet eşitliği

Beats By Girlz Türkiye direktörü Beril Sarıaltun’un moderatörlüğünü üstleneceği, müzik yazarı Artemis Günebakanlı, caz vokalisti ve müzisyen Başak Yavuz, Salon İKSV’nin direktörü Deniz Kuzuoğlu, Müzik Platformu’nun kurucusu Merve Eryürük ve müzik yazarı Sinem Vural’ın konuşmacı olacağı dijital buluşmada; Türkiye müzik dünyasına toplumsal cinsiyet perspektifinden bakılarak, fırsat eşitliği için birlikte yeni söz yaratma ihtimalleri konuşulacak.

Beats by Girlz’e özel performanslar

Buluşmanın performans programında ise, her biri kendi müziğinin ve sözünün peşinde olan altı isim, şarkılarını bu kez Beats By Girlz Türkiye‘ye destek olmak için çalacak ve söyleyecekler. Online sahneye çıkacak isimler şöyle: 16 yaşından beri paylaştığı kayıtlarla ve 2017’de çıkardığı ilk solo albümü “Kozakuluçka” ile tanına müzisyen ve söz yazarı Deniz Tekin; Kardeş Türküler ve İstanbul Kainat Radyosu gruplarının güçlü vokali, söz yazarı ve müzisyen Feryal Öney; Berlin merkezli elektronik müzik bestecisi, prodüktör ve ses/multimedya tasarımcısı 6zm, nam-ı diğer Gizem Oruç; “Kahve”, “Ikaria”, “Sonbahar” ve “Güneş Yüzüm” teklileriyle tanınan müzisyen ve söz yazarı Güneş Özgeç; “Tutuşmuş Beraber”, “Sevmek Suçsa Suçluyum”, “Deli Kan” gibi hitleriyle bilinen ve Şubat’ta son albümü “Merhem”i yayınlayan müzisyen ve söz yazarı Melike Şahin ve 2017’de çıkardığı “Döngü”den başlayarak, 2018’de “Havanın Suyun Muhabbeti” ve geçen yıl “Mektuplar” albümüyle devam eden müzisyen ve söz yazarı Nilipek.

Atölyeler Temmuz’da 

Beats By Girlz Türkiye ayağı başvuruları 24 Mayıs tarihinde başlamıştı ve 20 Haziran’da son bulacak. 12-16 Temmuz tarihleri arasındaki atölyeler, “temel müzik eğitimi”, “müzik teknolojilerine giriş” ve “ileri müzik prodüksiyonu” olmak üzere üç aşamalı bir eğitimden oluşacak.

14-25 yaş arasındaki genç kadınlara yönelik Temmuz’da gerçekleşecek atölyelere beatsbygirlzturkey.com adresinden başvuru yapılabiliyor. Ücretsiz gerçekleşecek atölyelerde, katılımcının seviyesine yönelik dijital müzik programları, müzik teorisi, şarkı sözü yazımı, bestecilik, ses mühendisliği gibi birçok farklı alanda dersler verilecek.

Genç kadınlara müzik yoluyla neler yapabileceklerine dair yeni ufuklar geliştirmenin yanı sıra, sanatın gücüyle kendilerini keşfedecekleri, ileride kariyerlerine dönüşebilecek bir yolda onlara rehberlik de yapacak Beats By Girlz Türkiye, müzik profesyonelleri, sivil toplum örgütleri ve özel sektörle ortak projeler üretecek ve yeterince temsil edilmeyen kadın müzisyenlerin görünürlüğüne yönelik çalışmalar yürütecek.

Program 

Tarih: 10 Haziran 2021, Perşembe

Saat: 15:00

Yer: YouTube/BeatsByGirlzTurkey

Konuşma

Moderatör: Beril Sarıaltun

Konuşmacılar: Artemis Günebakanlı, Başak Yavuz, Deniz Kuzuoğlu,

Merve Eryürük, Sinem Vural

Performans

Deniz Tekin, Feryal Öney, Gizem Oruç (a.k.a 6zm), Güneş Özgeç, Melike Şahin, Nilipek.

Etkinliği takip edebileceğiniz Beats By Girlz Türkiye sosyal medya hesapları:

beatsbygirlzturkey.com

facebook.com/beatsbygirlztr

instagram.com/beatsbygirlztr

twitter.com/beatsbygirlztr

YouTube/BeatsByGirlzTurkey

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑