Kadın

Published on Ağustos 30th, 2021

0

Başaran: Haklı olanın mücadelesini veriyoruz

HDP Kadın Meclisi’nin panelinde konuşan Başaran, “Biz kadınlar savaşı, militarizmi değil eşit ve özgür bir yaşamı nasıl kuracağımız konuşmak istiyoruz. İnanıyoruz ki her şeyi tartışarak başarabiliriz. Çünkü biz haklı olanın mücadelesini veriyoruz” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, “Savaşa, talana, tecride, ırkçılığa karşı kadınlar barışı konuşuyor” başlığıyla İstanbul Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde panel düzenledi. Panele HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Dersim Dağ, Züleyha Gülüm, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ve çok sayıda kadın katılırken, panelin yapıldığı salona “Jin jiyan azadî” ve “Yaşasın kadın dayanışması” pankartları asıldı.

‘ERKEKLER SAVAŞ SİYASETİNİ BELİRLERKEN, YAKICI YANINI KADINLAR YAŞIYOR’
Panelin açılış konuşmasını yapan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, savaş, ırkçılık ve tecride karşı nasıl bir mücadele hattı izlenmesini konuşmak amacıyla için bir araya geldiklerini söyledi. Tüm dünyada sağ popülist iktidarların erkek egemenliği örgütleyen bir siyaset yürüttüğünü belirten Başaran, “Erkekler savaş siyasetini belirlerken, savaşın en yakıcı yanını kadınlar yaşıyor. Bunun en son örneğini bugün Afganistan’da görüyoruz. Kadınlar çok kötü bir süreçten geçiyor ama kadınlar bu durumu kabul etmediklerini söyleyerek yaşam mücadelesi veriyor. Mücadele eden kadınları selamlıyor, onların mücadelesi bizim mücadelemiz diyoruz” dedi.

‘KADINLAR, SAVAŞ POLİTİKALARININ SONUCUNU EN AĞIR BİÇİMDE YAŞIYOR’
Türkiye’deki durumun Afganistan’da yaşanan durumla benzer olduğuna işaret eden Başaran, “2015 yılından itibaren ‘terörle mücadele’ başlığı altında biz kadınlar başta olmak üzere herkes izlenen savaş politikalarının sonucunu en ağır biçimde yaşıyor. Özellikle kadınlar başta olmak üzere tüm toplum tecridi en yoğun şekilde yaşıyor. Kürtler kimliğini savunduğu için nasıl ırkçı saldırılarla yüz yüze kaldıklarını biliyoruz. Doğamızın nasıl talan edildiğini herkes görüyor” şeklinde konuştu.

‘HAKLI OLANIN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ’
PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde giderek derinleştirilen tecride işaret eden Başaran, bu politikalar sonucu artan kadın katliamlarına vurgu yaptı. Kadınların savaş politikaları karşısında en önde mücadele ettiğini ifade eden Başaran, şu ifadelerle devam etti: “Bunun için de en çok kadınlar hedef alınıyor. Artık onurlu bir barış için çözümün nasıl olması gerektiğini daha gür bir şekilde ifade etmemiz gerekir. Artık bu savaş siyasetinin geleceğimizi nasıl kararttığını daha yüksek sesle ifade etmek gerekir. Savaş siyasetinden çıkışın yol ve yöntemini daha iyi, daha açık tartışmalarla konuşmamız gerekiyor. Çünkü savaşın sonuçlarını en ağır şekilde kadınlar yaşıyor. Biz kadınlar savaşı, militarizmi değil eşit ve özgür bir yaşamı nasıl kuracağımız konuşmak istiyoruz. İnanıyoruz ki her şeyi tartışarak başarabiliriz. Çünkü biz haklı olanın mücadelesini veriyoruz.”

Açılış konuşmasının ardından panel basına kapalı devam etti. (ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑