Barış

Published on Mayıs 24th, 2022

0

“Barışı kazanın, savaşı değil” diyen Barış Güvercini sonsuzluğa uğurlandı

Türkiye halklarının da dostu, enternasyonalist barış aktivisti Henning Zierock, 1988’de Tübingen’de besteci Mikis Theodorakis ve yazar Christa Wolf ile birlikte  kurduğu Barış Kültürü Derneği’nin başkanıydı. 

Haber-Yorum: Gül Güzel (Tübingen)

Yeni bir savaşın kapıya dayandığı süreçte, bir barış elçisi daha sessizce aramızdan ayrıldı. Bütün yaşamı barış ve savaşsız bir dünya mücadelesiyle geçen Barış aktivisti, sanatçı Henning Zierok en sadık arkadaşlarını ve gitarını da geride bırakarak aramızdan ayrıldı. Barış Kültürü Derneği’nin uzun süredir başkanı olan Henning Zierock’u kaybettik.

Zierock, 8 Mayıs 1988’de Tübingen’de besteci Mikis Theodorakis ve yazar Christa Wolf ile birlikte  kurduğu Barış Kültürü Derneği’nin başkanıydı.  Ayrıca Tübingen/Stuttgart Theodorakis Korosu’nun kurucularındandı ve uzun yıllar yönetti.

1951 doğumlu Henning Zierock, ciddi bir kalp ameliyatından sonra 11 Mayıs 2022’de vefat etti. Ulusal düzeyde barışa olan bağlılığıyla tanınan Zierock, birkaç hafta önce bir SWR’deki röportajında ​​Ukrayna savaşı hakkında “Savaşı değil barışı kazanmak istiyoruz” demişti.

Kilisenin tıklım tıklım dolan salonunda arkadaşları Jürgen Grässlin, Franz Alt, Margarita Pastene, Dieter Reichert, Nikolas Kalantidis ve oğlu Nikolas Zierock kısa konuşmalarla kendisinin barış, mülteci dayanışması ve savaş karşıtlığına dair verdiği mücadeleyi anlattılar. Ayrıca sanatçı arkadaşları Nikos Kalantidis, Nikos Hatzilliadis, Dimitris Tsaknis, Ali Güler, Leo Zierock seslendirdikleri müzik eserleriyle kendisine kabristan yolunda da eşlik ettiler.

Henning 70 yaşında vefat edene kadar BARIŞ, SAVAŞA KARŞI, MÜLTECİLERLE DAYANIŞMA prensibi çerçevesinde kurumlar açarak, savaşlara karşı protesto eylemleri, programlar düzenleyerek, şarkılar-besteler yaparak, barış kültürünün aktivistliğini sürdürdü. ‘’Barışı kazan, savaşı değil!’’ onun dilinden düşmeyen bir imgeydi. Bütün dünya sanatçılarıyla sanat-müzik yaparak barışa hizmet etmek ve kalıcı kılmak istedi. Sayısız defalar Baden-Württemberg bölgesinde bulunan Amerikan üstleri önünde protestolar düzenleyerek, gitarıyla barış şarkılarını, sloganlarını dile getirdi. Bütün eylemlerde, O hep önde gidendi. Tübingen, hiç kimse onun kadar Stuttgart ve Tübingen sınırlarını aşan, barış için programlar düzenlemedi çünkü barışın kazanması onun mücadele gereksimiydi. En çok sevdiği şey, sevgisi BARIŞTI. Çünkü o da, bir BARIŞ GÜVERCİNİYDİ. Anma kartına Nazım Hikmet’in,’’Kardeşlerim, bacılarım,- benim saçlarım da sarı ama ben yine de Asya’lıyım,- benim gözlerim mavi, ama ben yine de Afrikalıyım’’ şiirinin yazılması tabii ki tesadüf değildi.

11 Mayıs 2022’de çok ani bir şekilde aramızda ayrılan barış aktivisti ve savaş karşıtı Henning Zierock, 23 Mayıs’ta Tübingen şehrindeki ‘’Protestan Barış kiliseseinde yapılan anma töreninin ardından yaklaşık bin kişinin eşliğinde, tabutuna PACE/BARIŞ bayrağı örtülerek, toprak anaya emanet edildi.

Bundan sonra Tübingen, Stuttgart, Berlin ve diğer yerlerde savaş karşıtı, barış her yerde! Eylemlerinde, gitarıyla önümüzde şarkılarını seslendiren Henning Zierock olmayacak. Ama bizler onu asla unutmayacağız. Mücadelemizde hep yaşayacak!

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑