Sömürgecilik

Published on Mayıs 12th, 2022

0

Barış Grubu üyesi Aysel Doğan yaşamını yitirdi

Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla 1999 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen 2’nci Barış Grubu üyesi Aysel Doğan kanser tedavisi gördüğü Almanya’da yaşamını yitirdi.

Uzun yıllardır kanserle mücadele eden Barış Grubu üyesi Aysel Doğan, Almanya’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla 1999 yılında Avrupa’dan Türkiye’ye gelen 2’nci Barış Grubu üyesi Aysel Doğan Almanya’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Uzun yıllardır kanser tedavisi gören Doğan, 2011 yılında KCK operasyonları kapsamında tutuklanmış yaklaşık 4 yıllık tutukluluğunun ardından hastalığının ilerlemesi sebebiyle 7 Mayıs 2015’te Yargıtay kararıyla serbest bırakılmıştı.

Yaşamının 17 yılını cezaevinde geçiren Doğan, İkinci Barış Grubu ile birlikte Türkiye’ye gelir gelmez gözaltına alınıp tutuklandı ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2009 yılında cezaevinden çıktı ve Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği’ni kurarak dernek bünyesinde çalışmalar yürüttü. 2011 yılında KCK operasyonu kapsamında tutuklanarak18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

PERVİN BULDAN DUYURDU

Doğan’ın yaşamını yitirdiğini sosyal medya hesabından duyuran Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Avrupa’dan Barış grubunda yer alarak Türkiye’ye gelmişti. Tutuklanmış ve cezaevinde kansere yakalanmıştı. Tahliye olduktan sonra tedavi için gittiği Almanya’da bugün hayata gözlerini yumdu. Sevgili Aysel Doğan mekanın cennet olsun..” paylaşımında bulundu.

AYSEL DOĞAN KİMDİR?

1953 yılında Dersim’de doğan Aysel Doğan gençlik yıllarından itibaren, Kürt kimliğinin tanınması ve anayasal güvenceye alınması için kitle örgütlerinde faaliyet gösterdi. Ankara Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra lise öğretmenliği yapan Doğan, 1980 askeri darbesinde ve sonraki yıllarda defalarca gözaltına alındı, işkenceye maruz kaldı. Yıllarca mahkeme yüzü görmeden, sorgusuz-sualsiz tutuklu kaldı.

Savaşın yoğunlaştığı 20 Ekim 1991 Genel Seçimi’nde, memleketi Dersim’den bağımsız milletvekili adayı olan Doğan, seçim bölgesinde en çok oyu alan milletvekili adayı olmasına rağmen, anti-demokratik seçim yasası yüzünden aldığı oylar yok sayılarak, parlamentoya gönderilmesi engellenmişti.

BARIŞ GRUBU’NDA YER ALDI

Doğan, Dersim’deki faaliyetleri nedeniyle kısa sürede JİTEM’in hedeflerinden biri haline geldi. Ölüm tehditleri alınca, kaçak yollardan yurtdışına çıktı. Almanya’dan iltica talebinde bulunur. Ve bir süre sonra talebi kabul edilir. Almanya’da yaşadığı süreçte Kürt halkının özgürlük mücadelesine katılır, siyasal çalışmalar içerisinde yer aldı.

1999 yılında, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan, barış görüşmelerinin başlaması doğrultusunda başlattığı sürecin bir parçası olarak, Avrupa’dan Türkiye’ye gidecek Barış Grubu’nun içerisinde yer aldı. Türkiye’ye girdiklerinde bütün grup üyeleriyle birlikte tutuklanarak yargılandı. On yıllık ağır hapis cezasına çarptırılan Aysel Doğan bu süreçte Malatya ve Elbistan Cezaevlerinde kaldı.

2009 yılında hapis cezasını tamamlayan Aysel, tahliye sonrasında yeniden memleketi Dersim’e döndü. Bir ara Avrupa’da 3. Barış Grubu’nun oluşturulması için çalışsa da süreç kesintiye uğrayınca, memleketi Dersim’e yerleşti.

Aysel Doğan, Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği’nin kurucuları arasında yer alıyor.

18 YIL HAPİS

 Kurucusu ve başkanı olduğu Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği de KCK soruşturması kapsamında “amacı dışında faaliyet gösterdiği” gerekçesiyle mahkeme tarafından kapatıldı. Aysel Doğan ise 28 Eylül 2011 tarihinde çıkarıldığı Malatya Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanarak hapishaneye konuldu. Bir yıllık tutuklu yargılanmanın ardından, 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan  Doğan, 2012 sonbaharında tecride son verilmesi için başlattılan ölüm orucu eyleminin ikinci ekibinde yer aldı.

Özel Yetkili ACM’lerin kapatılmasının ardından, 2014 yılında Yargıtay’da görülen Doğan’ın davası; yeniden örgüt üyeliğinden yargılanması talebiyle bozulurken Yargıtay Doğan’ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine de hükmetti.

Diyarbakır Kapalı Cezaevi’nde kansere yakalanan ve ameliyat olan Doğan, hastalığının ilerlemesi neticesinde 2015 yılında tahliye edildi. Tahliye edildikten sonra Dersim’e yerleşen Doğan burada da halkla birlikte çalışmalara katıldı. (MA)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑