Türkiye

Published on Ağustos 7th, 2022

0

“Aysel Tuğluk’un yaşam hakkını koruyun, serbest bırakın”

İHD’nin F Oturumu’nda, Kandıra Cezaevi’nde tutulan ve demans tanısı konulan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çekildi ve derhal serbest bırakılması talep edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “F Oturumu” eyleminin 541’inci oturumunda, Kocaeli Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve demans tanısı konulan Aysel Tuğluk’un sağlık sorunları anlatıldı.

Şube binası önünde yapılan açıklamaya İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, oyuncu Nur Sürer, hasta tutuklu yakınları, insan hakları savunucuları ile çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı.

“Tuğluk’un yaşamı riske sokuluyor”

İHD İstanbul Başkanı Gülseren Yoleri, Tuğluk’un tutuklu bulunduğu Kobanî davasında tahliye olduğunu ancak başka bir davada hükümlü olduğu için serbest bırakılmadığını belirtti. 

Yoleri,  Kocaeli Üniversitesi’nin Aysel Tuğluk hakkında “hapishane koşullarında yaşamını yalnız başına sürdüremez” raporu verdiğini hatırlattı ve ekledi: “Üniversitenin raporuna ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın bilimsel mütalaasına rağmen, Adli Tıp Kurumu’nun 22 Haziran 2022 tarihli son raporuna dayanılarak, bir defa daha Aysel Tuğluk için ‘cezaevinde kalabilir’ denilmiş ve ağır demans hastası Tuğluk’un yaşamı bu kararla yeniden riske sokulmuştur. Adli Tıp Kurumu’nun son raporuna 3 üye tarafından konulan şerhte, Tuğluk’un 3 ay boyunca izlemeye tabi tutulduktan sonra karar verilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.” 

“Yasa mahpuslara eşit olunmasını söylüyor”

Emekli General Çevik Bir için verilen tahliye kararının Tuğluk için de verilmesi gerektiğini vurgulayan Yoleri, şöyle devam etti: “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu’nun, ciddi sorunlar içeren 16. Maddesi mahpuslara eşit uygulandığında dahi,  Tuğluk’un tedavi maksadı ile infaz ertelemesi talebinin kabulü gerekmektedir.

“Demans hastası olması nedeni ile yaşamı risk altında denilerek geçtiğimiz günlerde cezasının infazına bir yıl süreyle ara verilerek serbest bırakılan Orgeneral Çevik Bir örneğinde olduğu gibi aynı gerekçelerle Aysel Tuğluk da serbest bırakılmalı, yaşam hakkı korunmalıdır.”

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑