Makaleler no image

Published on Ağustos 6th, 2022

0

Aysel Tuğluk’a reva görülen insanlık suçu değil mi? | Ali Bilge

Anayasa’nın 104. Maddesi Aysel Tuğluk’a karşılık geliyor, ciddi bir sağlık problemi yaşıyor. Tedavisinin hapishanede olması mümkün değil, hastanede olması gerekiyor. Buna rağmen içeride tutulması için acayip raporlar düzenlendi.

… Aysel Tuğluk, HDP milletvekili, yöneticisi, Hakların Demokratik Partisi’nin çok önemli bir üyesi. Uzun süredir hapishanede ve  demans hastası. Savunmasını bile yapamayacak durumda. Buna rağmen hapishanede tutulmaya devam ediliyor.

… Ve yaşadığı acıya, -ki annesinin defnedilmesi olayı olağanüstü bir travmaydı, onları da gözümüzün önünde yaşadık- bunlara rağmen tahliye edilmiyor, tedavisi dışarıda yapılmıyor.

… Halbuki Cumhurbaşkanının bu tür durumlarda Anayasa’nın 104. Maddesi çerçevesinde cezayı kaldırma yetkisi var. Anayasa’nın 104. Maddesi Aysel Tuğluk’a karşılık geliyor, ciddi bir sağlık problemi yaşıyor. Tedavisinin hapishanede olması mümkün değil, hastanede olması gerekiyor. Buna rağmen içeride tutulması için acayip raporlar düzenlendi.

… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madımak Katliamının hükümlüsünü affetmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014’ten  itibaren bu yetkisini pek çok kez kullanmış. Hatta affettiği bir kişilerden biri daha sonra suç işlemiş.

… 2016 yılında kimlere bu yetkileri kullandığına dair CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi bir soru önergesi vermiş. Cezası kaldırılanların listesi istemiş. Normal şartlarda affedilenlerin ya da işte hükmün kaldırılması, onaylanmasının Resmî Gazete’de yayınlanması gerekiyor. Yayınlananları buradan görebiliyoruz ancak yayınlanmayanlar da bulunuyormuş. Adalet Bakanlığı, vekilin sorusuna “takdir hakkını” kullandığı gerekçesiyle Erdoğan’ın affettiği mahkum sayısını açıklamamış, “değişik kurumların bilgisi dahilinde olduğu için sizin bu sorunuzu yanıtlayamıyoruz” demiş.  İsim listesi sır! Acaba bilinmeyen, cezanın/hükmün kaldırılması kararları var mı? Kimler bunlar?

… Aslında Anayasanın 104. Maddesinin tam anlamıyla Aysel Tuğluk’a uygulanması gerekiyor; bakıma ve tedaviye muhtaç ve bunun hapishane koşullarında olması mümkün değil. Bu, dünya tarihinde de ender görülen durumlardan… Aysel Tuğluk’un şu anda hapishanede bulunması, insanlık adına inanılmaz bir vicdan problemi yaratıyor. Aynı zamanda insanlık suçu kapsamına da girdiğini eklememiz lazım.

(AB/RT)

 * Ali Bilge’nin Açık Radyo’nun Açık Gazetesi’nde 2 Ağustos 2022 tarihli “Ali Bilge ile Ekonomi Politik”ten köşesinden notlar. 


Ali Bilge – Bianet – 05.08.2022


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑