Kitap

Published on Nisan 1st, 2021

0

Ayşe Sökülmez’in yeni romanı: BENİ YAZ DEDİ


Ayşe Sökülmez son çıkan romanı “Beni yaz dedi” adlı kitabı ile yazın dünyasına tekrar merhaba dedi.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

“Beni yaz dedi” romanı, 1898 Yılında Kerkük Süleymaniye’ de doğan dedesi Süleyman ve ailesinin Mezopotamya’nın kaçınılmaz zorunlu göç hikayesinin oradan başlayarak Diyarbakır Karacadağ da son bulan hikâyesidir.

Hiç görmediği dedesiyle ilgili çok az şeyin anlatıldığı çocukluk hafızasına kaydettiği onu hatırlarken sürekli bir Dengbej’ le hatırlayıp, bir Dengbej’ i dinlerken sürekli ha de “beni yaz diyen” dedesinin gölgesidir sürekli bu hikâyeyi yaşanmışlığı ona yazdıran.

Bir Dengbej ve bir kavalcı yazdıkça hayal dünyasına eşlik eder herkes birbirinden hem haberlidir hem habersizdir aslında.

Ketumdurlar, birbirlerini dinler birebirlerine bakarlar biri de o an hafızasına not düşer.
Köy odalarında, şehir meydanlarında buluşurlar sık sık sonra dağılır giderler.

Kurgusal filmolojik masalsı ve destansı bir anlatı roman’ a dönüşür bütün bu buluşmalar dağılmalar düşler ve hayaller.

Kendi anlatımından;

Asılında yazmaya başlarken anadilim Kürtçe ile başladım yazmaya, ancak Kürtçe’ yazı diline hâkim olmadığımdan dolayı Türkçe yazmayı sürdürmek zorunda kaldım.
Bir tek kitabımı dedemin adına atfedebilirim…

Bilinmeyen tanınmayan bir kahraman olan dedemin adına…

“Sileymane Qerrase “ye.

“Ji Bona Süleyman Qerrase”

SON DENGBEJ. (Kitabın son bölümünden)

Eve davet edilen Dengbej’ i sokak kapısında karşılayıp hazırlanmış̧ tertemiz edilmiş̧ odada yanı başına oturtacak yün döşekler üzerinde arkasına yaslanmış̧ gene yünden kabarık yastıklara rahatça oturup yaslanmasını söylendiğinde Dengbej buna uyarak denileni yapıp usulca oturacağı baş köşe minderi seçmişti çoktan.

Buyur başla diyecek yemekten sonra dağıtılan helvanın içilen kaçak demli çayların ardından odaya yavaş̧ yavaş̧ gelenler yerleştikten sonra o gece başlayacaktı artık.

O da elini önce sol kulağına götürecek ve bütün gece dillere destan olmuş̧ yaşanmışlıklardan hikayeler anlatacak okuyacak ince tiz kimi zaman davudi kimi zaman sesinin akıp gittiği kendisinin kontrolünden çıktığı tonuyla söyleyecek, söyleyecek, söyleyecekti…

Bıyıklarının altında büzülen dudakları, kalın kaşlarının arasında kahverengi gözleri sulanır görürdüm. Henüz kucağa alınacak kadar küçük ama olandan bitenden haberdarmış̧ gibi, kışın robalı önünde iki cebi olan pembe kırmızı sarı yeşil desenli pazenden elbisemle babamdan sonra kardeşlerim ablalarımın kucaklarında, evimize gelen Dengbej ’in marifetli sessi ve anlatımına kulak kabartır onlarla birlikte dinler ve kiminin gözyaşlarını boğazlarında oluşan düğümleri izlerdim sessizce.

Bu dedemin arkasına yapılacak son bir ritüeldi.

Arkasından ağlanacak çok sevdiği helvası yenecek canına değsin diyecekti herkes…
Herkesi pür dikkat izlerken o gece nefesimi tutmuş̧ o ahengi bozacak hiçbir şey yapmadım.

Dedemin canına değsin diye severek yenen helva bana acı geliyordu yemiyordum.

Halka tatlım tatlıydı, bu değil.!

Hiç̧ görmediğim dedemin hayali canlanıyordu gözümde o gece gelmiş̧ oturmuştu bizimle çoktan…

Kızıl saçları, boyu posu endamıyla, bir Kürt beyinin özgür gezginci ruhu, yufka yüreği, canlara can olmuş̧, doğan bütün erkek çocuklara ismi verilmiş̧ dedem…

Anlatılan hikâyede bir anlatıcıyı bir Dengbej’i duyduysanız, başka bir dilde yazı yazan yazıcıyı, ve bir kaval sesini.

O zaman bu hikâyede sizde vardınız geldiniz ve gördünüz kulaklarınızla işittiniz tüm sesleri,
Daha ne olsun?

Geldiniz, Mezopotamya toprakları sizi kucakladı öptü̈ ve bağrına bastı, nerde olduğunuz fark etmez ve nerde yaşadığınız da, bu topraklar sizi her zaman bağrına basmak için sabırsızlanır.

Üzerinde yapılan katliamlara, vahşetlere ne yazık ki çaresiz elinden hiç bir şey gelmeden bakar durur. Sessizce bağrında çatlaklar oluşur bu çatlaklarına berrak sular aktığını görürseniz bilin ki işte o zaman bu kızıl topraklar sadece haline ahvaline ağlıyor içi yanıyor yüreği sızlıyor.

Ayşe Sökülmez

1968 yılında Diyarbakır’ da doğdu. Kasım 2017’de “Düş Dedim Hayal Dedim” şiirsel metinleriyle yazın hayatına merhaba dedi.

Eylül, 2019’da “Zülüf Dokundu Tene” ve Şubat 2021’e “Beni Yaz Dedi” romanıyla yazma serüvenine devam etmektedir. Yazar Almanya’da yaşamaktadır.

Türkiye PEN yazarlar Üyesidir.

İletişim için aysesokulmez@icloud.com email adresine yazabilirsiniz.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑