Güncel

Published on Kasım 29th, 2021

0

Avukatlardan mahkeme heyetine: Sizin orada ne kadar oturacağınızı bilmiyoruz

Kobani Davası’nda mahkeme başkanının ardından 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin üyelerinden biri daha değiştirildi. Değişiklik konusunda açıklama isteyen avukatlar, “Sizin ne kadar orada oturacağınızı da bilmiyoruz” dedi.

İŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları karşısında 6-8 Ekim’de gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin hakkında açılan Kobani Davası’nın 7’nci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye devam ediyor.

Mahkeme üyelerinde değişiklik

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada mahkeme heyetinden bir üyenin daha değiştirildiği görüldü.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde tutuklu olan siyasetçiler ve tutuksuz yargılanan siyasetçiler ise Kocaeli, İstanbul ve Edirne’den Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya bağlandı.

Kobani Davası avukatları, Diyarbakır’da 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi andı.

Heyet üyesi neden değişti?

Mahkeme başkanının dosyaya eklenen evrakları okumasının ardından söz alan avukat Cihan Aydın, mahkeme heyetindeki değişikliğe dikkat çekerek, “Heyetinizde bir değişiklik daha var. Daha önce bir mahkeme başkanı görevden azledildi. Şimdi ikinci bir üye daha var. Daha 10 ay olmadan iki üye bu mahkemeden azledildi. Katılan taraf Adalet Bakanı mahkeme heyetine doğrudan müdahale ederek iki yargıcı görevden aldı. Sizin ne kadar orada oturacağınızı da bilmiyoruz. Yeni üyenin nasıl geldiği konusunda da hem müvekkillere hem de bize açıklama yapmalısınız. Bu heyet değişikliğini bilmek zorundayız. ‘Mahkeme başkanı neden görevden alındı’ diye sorduk. Siz buna gerek yok dediniz, muhtemelen yeni üyeye dair de cevap vermeyip gerek yok diyeceksiniz” şeklinde konuştu.

‘Niye acele ediyorsunuz’

Okunan belgelerin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandığını ve hiçbirisini kabul etmediklerini söyleyen Aydın, yeni üyenin dosyayı okuyup okumadığını sordu. Aydın, “Yeni üye ne kadar yeni, bu davanın hangi aşamasında beri içinde? Duruşmalarda yapılan itirazların ne kadarına hakim bilmiyoruz’ dedi.

Ardından söz alan HDP eski MYK Üyesi Bülent Parmaksız, savunma yapmayacağını ancak bazı beyanlarda bulunacağını söyledi. Parmaksız, mahkeme başkanına “Davayı açmak için 6 yıl beklediniz, şimdi niye acele ediyorsunuz” diye sordu.

(GazeteKarınca)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑