Kadın

Published on Kasım 26th, 2021

0

Avrupa’da kadınlar sokağa çıktı

Avrupa’nın birçok ülkesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınlar ‘’Savaşan kadınlar yaşayan kadınlardır! Sistemi yerinden oynatalım!’’  sloganıyla sokaklardaydı.

ALMANYA

‘’ÖZSAVUNMA HAKKIMIZDIR’’

Almanya’nın Duisburg kentinde aralarında Zora ve SKB’nin de yer aldığı  gece yürüyüşünde ‘’Özsavunma hakkımızdır’’ sloganı öne çıktı.

Köln 25 Kasım ittifakı ‘’ Bir kisiye saldiri hepimize saldiri demek’’ sloganıyla sokaklardaydı.

Zora yaptığı konuşmada Köln’de katledilen Türkiyeli göçmen kadına ve artan kadın katliamlarına değinildi.
İsviçre’de katledilen Ladina’nın davası örnek verilerek katilin tutuksuz yargılanmasının ataerkil sistemin cezasızlık politikasının en belirgin örneklerinden biri olduğu söylendi.

Açıklamada ‘’ Bu şiddete karşı susmuyoruz! Erkek egemen sistemi sadece örgütlü birleşik bir mücadele ile yenebiliriz. Savaşan kadınlar yaşayan kadınlardır. Dünyayı – sistemi yerinden oynatalım’’

Frankfurt kentinde devrimci kadın ve gençlik örgütleriyle birlikte spontan bir eylem gerçekleştirildi.

Hamburg, kadın grev ittifakı ile eylem gerçekleştirdi. Zora yaptığı konuşmasında kadınların kurtuluşu için birleşik mücadelenin önemine değindi.
Konuşmasında ‘’Dayanışmanın en güçlü silahımızdır! Bugün burada duruyorum, bugün buradayız, sesi kesildiği için konuşamayan tüm kadınlar için.

Ve hepimiz özgür olana kadar savaşmayı bırakmıyoruz!’ ifadelerine yer verildi.

Berlin Enternasyonal ittifakı ‘’Sessizliği boz-Sistemi yık’’, ‘’Kendini savun- Ataerkil sisteme karşı savaş’’ pankartlarıyla sokaklarda erkek-devlet şiddetine karşı özgürlük sesini yükselttiler.

İSVİÇRE

ATAERKİL, TRANSFOBİK, IRKÇI ŞİDDETİN BİR  SİSTEMİ VAR!

İsviçre de 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü dolayısıyla 16 günlük bir eylem programı başlatıldı. İsviçreli ve göçmen kadın örgütleri dün akşam şiddete karşı sokağa çıkarak kampanyanın startını verdi.

Basel’de aralarında SKB’nin de yer aldığı kadın örgütleri, cezaevi önünde halka yönelik konuşmalar yaptı. Politik tutsaklara özgürlük ve kadın dayanışması sloganlarının atıldı.

Zürih’te Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Kürt kadın hareketi,Zora’nın da aralarında bulunduğu bir çok kadın örgütü Ni Una Menos Meydanında toplandı.

Yüzlerce kadın adına yapılan konuşmalarda kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve tarihi, İstanbul Sözleşmesi, Rojava kadın devrimi ve savaşan kadınların mücadelesi ile ilgili konuşmalar yapıldı. (avegkon-com)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑