İspanya

Published on Mayıs 18th, 2022

0

Avrupa’da ilk: İspanya, kadın çalışanlara regl iznini onayladı

İspanya hükümeti tarafından onaylanan tasarı kapsamında şiddetli regl ağrısı çeken kadınlara her ay sınırsız regl izni sunulacak.

İspanya hükümeti bugün, Avrupa’da bir ilk olacak şekilde şiddetli regl ağrısı çeken kadınlara ücretli izin veren yasa tasarısını onayladı.

Regl izni şu anda dünya genelinde yalnızca Güney Kore, Japonya, Zambiya ve Endonezya’nın da aralarında bulunduğu az sayıda ülkede sunuluyor. İspanya kabinesi tarafından geçirilen reform paketine göre, okullardan kız çocuklarına sıhhi ürünler sağlamaları istenecek ve ülkenin kürtaj yasalarında da değişiklikler yapılacak.

16 ve 17 yaşındaki kızların hamileliklerini sonlandırmadan önce ebeveyn izni alma zorunluluğunu sona erdirecek ve özel hastanelerde kürtaja erişimi artırmaya yönelik önlemi içerecek. Ayrıca 39. haftadan itibaren hamile kadınlar için ücretli izni, okul ve sağlık merkezleri gibi kamu kurumlarında ücretsiz regl ürünlerinin dağıtımını sağlıyor.

“ARTIK ACIYLA İŞE GİTMEK YOK”

Kadın haklarını öncelik haline getiren Sosyalist Başbakan Pedro Sanchez’in yasayı geçirmek için mecliste yeterli desteğe sahip olup olmadığı net değildi. Tasarı, İspanya’da ücretli regl izni kuralının iş yerinde kadınlara yardımcı olup olmayacağı konusunda bir tartışmaya yol açmıştı.

21 yaşındaki Pablo Beltran Martin, “Bir kadını işe alıp almamaya karar verirken daha fazla çatışma yaratacak” dedi.

(arti gercek)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑