İklim

Published on Temmuz 18th, 2022

0

Avrupa’da aşırı sıcak ve yangınlar, Asya’da yağış ve seller

Aşırı sıcaklar sebebiyle İngiltere de dahil kırmızı alarm verilen Avrupa ve ABD’de orman yangınları devam ediyor. Muson yağmurlarının devam ettiği Asya ülkelerinde ise su baskınları ve seller sebebiyle can kayıpları yaşanıyor.

Fransa, Portekiz, İspanya ve Yunanistan’ın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 19 eyaleti de sıcak hava dalgasının etkisiyle devam eden orman yangınlarıyla mücadele ediyor. İngiltere’de de aşırı sıcaklar yüzünden “kırmızı alarm” verilmiş durumda.

BBC’nin haberine göre, Fransa’nın güneybatısında devam eden orman yangınları nedeniyle 16 binden fazla kişi tahliye edildi.

Fransa’nın Gironde bölgesindeki yangınlara ilişkin bilgi veren yetkililer, bölgedeki turistlerin tahliye edildiğini kaydetti. Ülkenin güneyindeki yangınlar Teste-de-Buch ve Landiras bölgelerinde de yayıldı.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, Gironde bölgesinde 15 Temmuz günü 7 bin 300 hektar ve ertesi gün yaklaşık 10 bin hektar alan yandı.

İspanya ve Portekiz

Portekiz’de can ve mal kayıplarına sebep olan yangınlar şimdilik kontrol altına alınırken 3 bin 200’ün üzerinde kişinin yangınların devam ettiği güney İspanya’daki Mijas tepelerini terk ettiği tahmin ediliyor.

Mijas’taki yangınlar, İspanya’nın popüler turistik bölgelerinden Malaga’ya yakın bir bölgede ilerleyişini sürdürüyor. İspanya’nın Castilla y León, Galicia ve Extremadura illeri de yangınlardan etkilenen bölgelerden.

Malaga’da yaşayan yurttaşlardan Ellen McCurdy, “Yalnızca gerekli olan birkaç şeyi alıp gerçek anlamda kaçtık. O aşamada sokaktaki herkes hareket halindeydi… Çok fazla ambulans ve itfaiye aracı vardı” dedi.

İspanya’nın El Pais gazetesinin Sivil Savunma kaynaklarına dayandırdığı 17 Temmuz tarihli haberine göre, ekipler ülke genelinde 37 yangınla mücadele ederken bunlardan 19’u henüz kontrol altına alınamadı.

Son sivil savunma raporuna göre, 3 Temmuz’dan bu yana 70 bin 354 hektar arazi orman yangınlarında yandı. Rapor, bu sayının, 2021 boyunca yanan 75 bin 548 hektarla hemen hemen aynı olduğunu kaydetti.

Öte yandan, aşırı sıcaklar, İspanya ve Portekiz’de can kayıplarına da yol açtı. İspanya’daki Carlos III Sağlık Enstitüsü’nün 16 Temmuz verilerine göre, 237 kişi aşırı sıcaklar sebebiyle hayatını kaybetti.

İspanyol EFE ajansı da İspanya ve Portekiz’de aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısının 300’ü geçtiğini bildirdi.

Bu arada, Portekiz’de yangınlara müdahale eden bir yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu uçağın pilotu da hayatını kaybetti.

Yunanistan

Yunanistan’da da yüksek hava sıcaklıkları ve şiddetli rüzgar nedeniyle 15 Temmuz’dan bu yana çok sayıda orman yangını yaşandı.

Yunanistan’ın Patra, Girit, Arkadia, Anavissos gibi bölgelerde çıkan yangınlara itfaiye ekipleri havadan ve karadan müdahale etti. Şiddetli rüzgar ise yangınların kontrol altına alınmasını güçleştirdi.

Yangın nedeniyle bazı köyler tedbiren tahliye edilirken Atina Ulusal Gözlemevine göre, Girit’in Rethimnos bölgesinde çıkan orman yangını nedeniyle yaklaşık 15 bin dönüm alan 24 saatten kısa bir sürede yandı.

Açıklamada, “Resmo’nun güneyinde 15 Temmuz Cuma günü öğle saatlerinde Kria Vrisi yakınlarında başlayan orman yangını büyük bir ekolojik ve ekonomik felakete yol açtı” ifadesine yer verildi.

ABD

Anadolu Ajansı’nın (AA) 17 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Orman Yangını, Hava ve Çığ Olayları Merkezi’nin verilerinden yaptığı derlemeye göre, 19 eyalette son bir ayda bin 310 farklı noktada orman yangını çıktı ve bunlardan 293’ü dün itibariyle devam ediyordu.

Son yıllarda kuraklıkla boğuşan California, ABD’nin en çok yangın çıkan eyaleti oldu. Kurumun verilerine göre, California’da Yosemite Park başka olmak üzere son bir ayda 352 farklı noktada yaban hayatını tehdit eden yangın çıktı ve bu yangınlardan 55’i devam ediyor.

Mevcut durumda en çok yangının devam ettiği eyaletlerden biri de ABD’nin kuzeyinde yer alan Alaska oldu. Alaska’da son bir ayda 79 farklı noktada yangın çıktı ve 46 orman yangını halen söndürülememiş durumda. Eyalette, 81 bin hektar alanda çıkan yangınlarda kül oldu.

Washingon da dahil ABD’nin batı kıyılarının yanı sıra orta batı eyaletlerinde de çok sayıda yangın çıktı; bunların bir çoğu halen devam ediyor.

Hindistan ve Çin’de yağış ve sel

Başta Akdeniz ülkeleri olmak üzere Avrupa ve Amerika kıtalarında orman yangınlarının etkili olduğu bir dönemde Asya ülkeleri Hindistan ve Çin’de muson yağmurlarının sebep olduğu sel ve su baskınları sebebiyle yaşanan can kayıpları artmaya devam ediyor. 

Hindistan’ın batısındaki Maharaştra eyaletinde şiddetli yağışın yol açtığı sel ve kazalarda Haziran başından bu yana 102 kişi yaşamını yitirdi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) ANI News haber sitesinden aktardığına göre, Maharaştra Eyaleti Afet Durumu Rapor Endeksi, 1 Haziran’dan bu yana eyalette şiddetli yağışların etkisini sürdürüğünü gösteriyor.

Eyalette şiddetli yağışın sebep olduğu sel ve kazalar nedeniyle son 24 saatte iki kişi hayatını kaybetti, 68 kişi yaralandı. Haziran ayı başından bu yana aşırı yağış kaynaklı can kaybı sayısı 102’ye yükseldi.

Söz konusu tarihten bu yana yaklaşık 12 bin kişinin tahliye edildiği Maharaştra’da, ölen hayvanların sayısı da 189 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan, Çin’in Siçuan ve Gansu bölgelerinde devam eden yağışlar, su baskınları ve seller sebebiyle en az 12 kişi yaşamını yitirdi. The Guardian’ın haberine göre, bölgede 12 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Devlet haber ajansı CGTN’nin aktardığına göre, altı kişinin hayatını kaybettiği ve 12 kişinin kayıp olduğu Çin’in güneybatısındaki Siçuan bölgesinde 16 Temmuz itibariyle yaklaşık bin 300 kişi de tahliye edildi.

Kuzeybatıdaki Gansu bölgesinde de altı kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 3 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

İklim krizi

Yağışların ülkede devam eden sıcak hava dalgası sırasında gerçekleştiğini kaydeden uzmanlar, geçen hafta Çin’in bazı bölgelerinde sıcaklıkların 42 dereceye kadar yükseldiğini ve sıcak hava dalgalarının bu hafta Çin’in pek çok bölgesinde yeniden etkili olacağını söyledi.

Uzmanlar ayrıca iklim krizi sebebiyle bunlar gibi aşırı hava olaylarının daha olası hale geldiğini, sıcak havanın daha fazla su tutmasının bir sonucu olarak tutulan suyun bırakılmasıyla daha büyük çaplı yağışların meydana geldiğini ifade ediyor.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑