Tiyatro

Published on Mayıs 7th, 2022

0

Avrupa turnesi üzerine Tiyatro İmge ile söyleşi

AVEG-KON, Avrupa turnesi üzerine Tiyatro İmge ile söyleşide bulundu.

Aşağıda söyleşiyi veriyoruz:

Tiyatro İmge ve BEKSAV’ın çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

BEKSAV, 26 yıldır müzik, tiyatro, sinema, edebiyat, sosyal bilimler alanında çeşitli çalışmalar yürütüyor. Programatik çerçevede temel görüş açısı “toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika” sloganında özetlenebilir. Bu görüş açısı stratejik düzeyde “özgür toplum, mutlu doğa, yeni insan” amacına bağlanmaktadır. Son dönemlerde müzik, dergi ve tiyatro alanında üretimlerine ağırlık vermiş durumda. Üç ayrı müzik grubu var bünyesinde, Üryan (deyiş grubu), tamamı kadınlardan oluşan ve kadın ağzı türküleri ve özgürlük ezgilerini söyleyen Sarya Müzik Topluluğu ve en eski müzik grubu olarak Grup Vardiya. Vardiyanın bir ay içinde yeni albümü çıktı. Sanat ve Hayat dergisi 3 ayda bir çıkmaya devam ediyor.

Kurumumuz ezilenlere hem kendi merkezinde, hem meydanlarda hem salonlarda hitap etmeye, konserler, korolar, atölyeler, festivaller, Sanat ve Hayat Dergisi ile ulaşmaya çalışıyor.

Tiyatro İmge ise BEKSAV’ın kuruluşundan bu yana çalışmalarını bu amaçlarla sürdürüyor, sokakta tiyatro festivalleri, çocuk oyunları, sokak oyunları, sahne oyunları üretiyor. Hem meydanlarda, salonlarda kapalı mekanda, hem bir traktörün römorkunda, hem fabrika çıkışlarında, hem  üniversitelerde sergilenebilecek oyunlarımız var. Tabi ancak uygun sahnelerde ve ışık düzeninde sergilenebilecek çalışmalarımız da var, şu an turnede olan iki oyunumuz gibi. Tiyatroda ayrıca dışa dönük olarak forum tiyatro atölyemiz de mevcut.

Tiyatro İmge bu yıl hangi oyunları ile sahnede? Oyunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

İmge bu yıl Benim Adım ve Ölüm Uykudaydı oyunları ile sahnede. Ölüm Uykudaydı Cuma Boynukara’nın yazdığı etkileyici bir açlık grevi ve tecrit hikayesi. Ahmet tek kişilik bu oyunda ismi belirsiz bir Latin Amerika ülkesinde tutsakların tek tip ve tecrit işkencesine karşı direnişlerini anlatıyor. Benim Adım ise BEKSAV bünyesinde yazılan ve oynanan ilk kadın oyunu denebilir. Ayşe Nur Demirin yazdığı oyun, dört kuşak kadının özsavunma hikayesi. Önce bir öykü, sonra bir sokak oyunu olarak beliren bu oyun, Meryem’in hikayesi herkesi içine alınca daha da büyüdü ve tek perdelik bir oyuna dönüştü.

Türkiye’de muhalif sanat içinde tiyatronun konumu nedir?

Türkiye’de muhalif sanat içerisinde tiyatro, sinema ve müzikle aynı etkide seyrediyor diyemeyiz belki. Ancak bağımsız tiyatroların hele de muhalif ise ayakta kalması diğer sanat dallarına göre daha da zor diye düşünüyoruz. Moda Sahnesinin yaşadıklarını görüyoruz, bizim oyunumuzun yasaklanması ve Kürt tiyatrosunun yaşadıkları, sansür yasaklanma vs hep başımıza gelen şeyler. Muhalif sanatçıların desteği ve halkın dayanışmayla etkinliklere sahip çıkması bu yasakları delmemizi sağladı. Muhalif tiyatronun üretimlerinin daha çok sahiplenilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

2022 yılında AVEG-KON, BEKSAV ve Tiyatro İmge’nin ortak düzenlediği turne ile Avrupa’da olacaksınız. Beklentileriniz neler? Avrupa’daki tiyatro severlere neler söylemek istersiniz?

Bu turnede aslında kendi topraklarımızın tanıdık hikayesini sanatla başka bir ışık altında anlatıyoruz. Seyircilerimizin bu mesajı almasını istiyoruz, bu hikayelerin tanıdıklığı dışında, tek başına da olsa direnişin sade ve yalın zaferini görmek, sonuç alıcı olduğunu hep beraber hatırlamak.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑