İnsan Hakları

Published on Şubat 2nd, 2022

0

Avrupa Konseyi Osman Kavala davasında Türkiye’yi AİHM’e havale etti

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, tutuklu iş insanı Osman Kavala davasının AİHM’e havale edilmesine dair ara kararı oy çokluğuyla kabul etti.

Tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında AİHM tarafından verilen tahliye kararının uygulanmaması nedeniyle Türkiye hakkında ihlal prosedürü başlatılmasını isteyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi kararını verdi. Komite, bugün yapılan olağan toplantısında Osman Kavala ile ilgili Türkiye’nin yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğinin tespit edilmesi için davanın AİHM’e havale edilmesine oy çokluğu ile karar verdi.

Azerbaycan’dan sonra ilk kez bir Avrupa Konseyi ülkesi hakkında AİHM’e başvuruldu. Azerbaycan, süreç sırasında AİHM kararını uygulamıştı. Türkiye, yine Kavala’yı tahliye etme kararı almazsa, Bakanlar Konseyi’nin yaptırım kararı aldığı ilk üye ülke olacak.

Buna göre AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal edip etmediğine ve AİHM kararının gereğini yerine getirip getirmediğine karar verecek. Karar ihlal yönünde çıkarsa, daha sonra komite Türkiye’ye hangi yaptırımın uygulanacağını kararlaştıracak. Bu yaptırımlar arasında Türkiye’nin Konsey üyeliğinden çıkarılması veya oy hakkının askıya alınması da bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı ise “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi bugün Kavala davasının AİHM’e havale edilmesine dair bir ara kararı oy çokluğuyla kabul etmiştir. Böylelikle, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ülkemizde devam eden bağımsız yargı sürecine müdahale niteliği taşıyan yaklaşımını devam ettirmiş ve yargı sürecine saygı ilkesini ihlal etmiştir” açıklamasında bulundu.

(GazeteKarınca)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑