Avrupa

Published on Mayıs 6th, 2022

0

Avrupa kokainin merkezi haline geldi

Avrupa, başta kokain olmak üzere bazı uyuşturucu türlerinin üretimi, tüketimi, dağıtımında merkez haline geldi. Uyuşturucu baronları sadece kokainden yıllık 10,5 milyar euro kazanıyor.

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ve Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi’nin (EMCDDA) ortak yayımladığı rapor, kokain üretimi, tüketimi ve dünyanın diğer bölgelerine dağıtımı konusunda Avrupa’nın giderek merkez haline geldiği ortaya koydu.

Raporda, metamfetamin endüstrisinin de Avrupa’da giderek genişlediği uyarısı yapıldı.

Kokain, esrarın ardından Avrupa’da en çok tüketilen uyuşturucu olarak görülürken, 2020 rakamlarına göre kokain satışından uyuşturucu baronları 10,5 milyar euro kazandı.

Rapora göre, Güney Amerika’dan yaşlı kıtaya gelen sevkiyat yine kokain kullanımında önemli artışa neden oldu.

AB kurumlarına göre Belçika uyuşturucu ticaretinde önemli bir merkez rolü oynarken, AB ülkeleri içinde 2020 rakamlarına göre en fazla kokain yine bu ülkede ele geçirildi.

Belçika’da 70 ton, Hollanda’da ise 49 ton kokaine polis operasyonlarında el konuldu.

Avrupa üzerinden Ortadoğu ve Asya’ya…

Raporun ilginç bir noktası ise Güney Amerika’dan Avrupa’ya gelen kokainin bir kısmının buradan Ortadoğu ve Asya ülkelerine ülkelere gönderilmesi.

Avrupa’da metamfetamin üretimi artmasına rağmen, bunun kokaine oranla daha küçük çapta olduğu tahmin ediliyor.

Sentetik uyarıcı madde üretiminde ise Çekya önemli rol oynarken, bu uyuşturucular en fazla doğu Avrupa ülkelerinde kullanılıyor.

Yeni veriler Belçika’da da son dönemde sentetik uyarıcı üretiminin önemli ölçüde arttığı yönünde. Ancak bu konuda tahmini bir veri açıklanmadı.

(Karınca)

Foto: Pixabay

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑