İngiltere

Published on Temmuz 6th, 2022

0

Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası bugün başlıyor


2022 UEFA Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası, bugün oynanacak İngiltere-Avusturya karşılaşması ile başlıyor. 

İngiltere, Avusturya’yı konuk edecek

Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası’nda heyecan, bugün (6 Temmuz) başladı. 1984’ten bu yana yapılan turnuvanın 13’üncüsü, 6-31 Temmuz günlerinde, İngiltere’nin ev sahipliğinde düzenlenecek. Şampiyonada, 2017’de olduğu gibi 16 takım mücadele edecek. UEFA’nın kararı gereği Rusya Milli Takımı, finallerde yer alamayacak. Elemelerin play-off turunda Rusya’ya elenen Portekiz ise turnuvada boy gösterecek. Dörderli dört grupta ilk iki sırayı alan ekipler, çeyrek finale yükselecek. Çeyrek finallerden itibaren tek maçlı eleme sistemine geçilecek.

Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası’nın açılış karşılaşmasında İngiltere ile Avusturya kozlarını paylaşacak. Ev sahibi İngiltere, Old Trafford Stadı’nda Avusturya’yı Türkiye saati ile 22.00’de konuk edecek. 31 Temmuz’daki final karşılaşmasına ise Londra’daki Wembley Stadı ev sahipliği yapacak. 

Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası tarihinin en başarılı takımı olarak Almanya ön plana çıkıyor. Panzerler, kazandığı sekiz şampiyonluk ile bu alanda açık ara zirvede yer alıyor. Norveç iki, ilk turnuvanın galibi İsveç ve son şampiyon Hollanda da birer kez kupayı kaldırdı. Almanya’dan Inka Grings ve Birgit Prinz ise attıkları 10’ar gol ile turnuva tarihinin en golcü isimleri. 

Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası’nda gruplar:

A Grubu: İngiltere, Norveç, Avusturya, Kuzey İrlanda

B Grubu: Almanya, İspanya, Danimarka, Finlandiya

C Grubu: Hollanda, İsveç, İsviçre, Portekiz

D Grubu: Fransa, İtalya, Belçika, İzlanda

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑