..." /> Avrupa Forum sayfası da kapatıldı

Basın-Yayın

Published on Mayıs 20th, 2021

0

Avrupa Forum sayfası da kapatıldı


Sosyal medyada ağır sansür koşulları devam ediyor. Dün de 5 yıldır yayında olan Avrupa Forum’un Facebook sayfası, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğrafları, Erdoğan’ın IŞİD’e gönderdiği silahların videosu ve Mussolini’nin ‘başaşağı’ fotoğrafı paylaşımları nedeniyle kapatıldı.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

‘Emek, demokrasi ve özgürlükler pencereniz’ sloganı ile “internet gazeteciliği” alanında yayın yapan Avrupa Forum’un Facebook hesabı topluluk standartları ihlal edildiği gerekçe gösterilerek kapatıldı.

Facebook, Avrupa Forum sayfasından da paylaşılan Fransa’da katledilen 3 devrimci Kürt kadının, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğrafları, faşist Benito Mussolini’nin ‘başaşağı’ olarak yüklenmiş fotoğrafı, Erdoğan’ın IŞİD katillerine gönderdiği silahların videosu gibi gönderilerin Topluluk Standartlarını ihlal ettiği belirterek sayfayı kapattı.

Özellikle 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesinin yıldönümü nedeniyle paylaşımda bulunan binlerce sayfa Facebook tarafından uyarı alırken, çok sayıda hesap için de daha ileri gidilerek kapatıldı.

Türkiye’de temsilcilik atamaya zorlandılar

Avrupa Demokrat ve çok sayıda muhalif yayınların sayfaları ve bireylerin hesapları da son dönemde çok daha fazla tehdit altında. Facebook, eskisinden de çok daha ağır sansür uygulayarak, uyarıda bile bulunmadan, yanıt verme gereği bile duymadan hesapları kapatıyor. Avrupa Demokrat olarak sayfamız sürekli uyarılırken, sayfa emekçisi arkadaşlarımız da sürekli uyarının yanı sıra, Facebook tarafından direk yasaklanarak, çalışmaları engelleniyor.

Türkiye’de de çok sayıda kullanıcısı bulunan sosyal medya uygulamasından biri olan Facebook, özellikle ülkede temsilcilik açmak zorunda kaldıktan sonra, muhalif yayın ve kişilere karşı sansür uygulamasını daha da artırdı.

Türkiye’de temsilcilik açan Facebook da, artık faşist AKP-MHP iktidarının ve devletin “sözünü” çok daha fazla dinliyor. Facebook’un Türk ve Alman makamlarından (polis, mahkeme, konsolosluk) ve gerici-faşist, ulusalcı kurum ve derneklerden gelen “şikayetleri” hemen işleme koyduğu kesin…


Yeni bir Facebook sayfası açıldığını duyuran Avrupa Forum, dün aşağıdaki açıklamayı yayınlamıştı:

Facebook sayfamız kapatıldı!

5 Yıllık kolektif bir emekle yarattığımız yaklaşık 36 bin takipçimizin bulunduğu Facebook sayfamız Topluluk Standartları ihlal edildiği gerekçe gösterilerek kapatıldı. İhlal olarak gösterilenler ise Fransa’da katledilen 3 devrimci Kürt kadının, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğrafları, faşist Benito Mussolini’nin ‘başaşağı’ olarak yüklenmiş fotoğrafı, Erdoğan’ın IŞİD katillerine gönderdiği silahların videosu.
Web sayfamıza www.avrupaforum4.org , Instagram hesabımıza @avrupaforum1 ve Youtube kanalımıza hala ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçmişteki programlarımızı Instagram ve Youtube kanallarımızdan tekrar izleyebilirsiniz. Ancak Facebook’ta ne yazık ki yolumuza yeni bir sayfa ile devam etmek zorundayız. Avrupa Forum’un yeni Facebook sayfasını kısa zamanda etkili hale getirmek hepimizin elinde. Lütfen sayfamızı beğenip paylaşalım, bu duyurumuzu yaygınlaştıralım.

Avrupa’ya eşitlik, özgürlük ve demokraside bakan gözünüz olmaya devam edeceğiz!

Avrupa Forum Yayın Kurulu


Avrupa Demokrat’ın notu: Bugün (21 Mayıs) aldığımız son bilgiye göre, Facebook, sansürünü yeni sayfaya da uyguladı. Yani Avrupa Forum’un yeni sayfası da kapatıldı.

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑