Açıklama

Published on Aralık 21st, 2021

0

AvEG-Kon’dan tutsaklar için mücadele çağrısı

Hapishanelerde yaşanan işkence ve katliamlara  dikkat çeken AvEG-Kon, uluslararası işkenceyi önleme örgütleri, İnsan Hakları Derneği, Türk Tabipler Birliği ve barolara bu işkenceleri inceleme çağrısı yaptı. Suçlular ve emir verenlerin yargılanmasını istedi. 

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Türkiye’de hapishanelerde yaşanan zulmün derhal son bulmasını istedi. Katledilen tutsaklar Garibe Gezer, Mehmet Ali Çelebi, Halil Güneş ve Abdülrezzak Şuyur’un hatırlatıldığı açıklamada, tutsakların cenazelerine dahi tahammül edilmediği belirtildi. 

Tekirdağ 2 Nolu F tipi Hapishanesinde Vedat Çem Erkmen’in faşist hapishane yönetimi ve gardiyanların iş birliği saldırısı sonucunda işkenceyle öldürüldüğü vurgulanan açıklamada, “İçeride-dışarıda cellatlar ordusu, Vedat’ın maruz kaldığı ölüm izlerini örtbas etme telaşı içinde, aile ve avukatlarını Adli Tıp’taki otopsisine almadılar. Halk uğurlamasın diye de, cenazesini İstanbul’da kaçırdılar. Korsanca gömdüler. Ülkeler arasındaki savaş hukukunda bile, hasmının cenazesi ailesine verilir. İnsanlık adına tüm değerleri yitiren bu faşizan uygulamalar, ailelerin özgürce uğurlamalarını dahi engelliyor” denildi. 

Maraş ve 19 Aralık hapishane katliamının anıldığı bugünlerde yaşananların tesadüf olmadığı belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Vedat’ın öldürülmesi katliamların bir devamıdır. Faşizmin mantığı yoktur. Katliamcı intikamcı faşist zihniyetin Vedat Erkmen üzerinden, muhalif tüm kesimlere gözdağı vermesidir bu yapılanlar.
Göçmen halkımız, yerli halklar ve demokratik kurumlar birlikte siyasi tutsakları sahiplenelim. Bütün zindanlarında yaşanan tecridin ve ölümlerin son bulması bakımından; uluslararası işkenceyi önleme örgütleri, İnsan Hakları Derneği, Türk Tabipler Birliği ve aileler ile barolar incelemeler yapsın. Zindanda işkenceli ölümlerin nedeni, bağımsız bu kuruluşlarca incelenip kamuoyuna açıklansın. Suçlular ve katillere emir verenler cezalandırılsın. Bu insani taleplerle sesimizi ve eylemimizi yükseltelim.”

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑