Açıklama

Published on Ocak 28th, 2022

0

AvEG-Kon: Ukrayna’da Savaş Kışkırtıcılığına Son! Emperyalist Savaşa Hayır!


Ukrayna’da Savaş Kışkırtıcılığına Son! Emperyalist Savaşa Hayır!

Ukrayna’da son dönemde yükselen tansiyon savaş tehlikesini yeniden gündeme getirdi. ABD/AB ve İngiltere ile Rusya’dan tehditler havada uçuşuyor. Yüksek doz dezenformasyon ve kirli bilgi eşliğinde askeri yığınak ve mobilizasyon gerçekleştiriliyor.

NATO bir dönemdir “Doğu’ya doğru genişleme” stratejisi kapsamında Ukrayna’daki faaliyetlerine yoğunluk verdi. Yüzbinlerce NATO askerinin dahil olduğu devasa tatbikatlarla Rusya’yı tehdit etti. 60 binin üzerinde askerini Doğu Avrupa’da konuşlandırırken eskiden Rusya’nın etkisi altında olan ülkeleri NATO’ya dahil ediyor.

Rusya da kendi emperyalist çıkarlarını savunmak üzere tehdide tehditle, saldırıya saldırıyla cevap veriyor.

Yükselen tansiyon ile emperyalistler arası çıkar çatışmaları hem kendileri, hem de başta Ukrayna gelmek üzere bölge halkları bakımından yıkıcı sonuçları olacak bir savaşa kapı aralıyor.

Avrupa’da yaşayan göçmen işçi ve emekçiler!

Avrupa, özellikle de Doğu Avrupa, ABD ve Rusya arasında keskinleşen rekabetin sonucunda bir paylaşım alanına, olası bir savaş sahasına dönüştürülüyor.

Olası bir savaş ve kızışan rekabetten bizim herhangi bir çıkarımız yok! Bütün hepsi emperyalist haydutların kendi aralarında paylaşamadıkları hammadde, pazar, coğrafyadaki siyasi hegemonya ile ilgili. Ama çatışmanın ve savaşın kaybedeni kuşkusuz biz olacağız!

Dolayısıyla NATO’nun dezenformasyon ve savaş kışkırtıcılığına kanmadan iki emperyalist kampın arasında gelişen çatışmalara karşı biz emekçiler ve halklar uluslararası dayanışmayı güçlendirerek savaş karşıtı cepheyi geliştirerek cevap vermeliyiz.

Bu doğrultuda kendi yaşadığımız NATO ülkelerinde savaş karşıtı mücadeleyi bu devletlerin kızışan rekabetteki sorumluluklarını teşhir ederek yürütmeliyiz. Neticede Karl Liebknecht’in birinci dünya savaşında belirttiği üzere, asıl düşman dışarıda değil, içtedir.

NATO’nun savaş kışkırtıcı tavır ve eylemlerine son! Savaş tatbikatları durdurulsun, askeri yığınaklar geri çektirilsin!

NATO ve tüm emperyalist askeri kuruluşlar dağıtılsın!

Emperyalist savaşa hayır!

AvEG-Kon

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

28 Ocak 2022

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑