Avrupa

Published on Nisan 11th, 2022

0

AvEG-Kon Temsilciler Kurulu gerçekleştirildi

Altı ayda bir yapılan AvEG-Kon Temsilciler Kurulu, 9-10 Nisan tarihlerinde Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirildi.

Dönem içerisinde ikincisi gerçekleştirilen kurulda,  Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı üzerine gelişen emperyalist savaşın işçi ve emekçilere yansımaları olan ırkçılığın geliştirilmesi, zamlar, yoksullaşma konuları ele alınırken; aynı zamanda özellikle sosyalizmin değerlerine yönelik gerçekleştirilen saldırılara dikkat çekildi.

Avrupa ülkelerindeki işçi ve emekçilere dönük gerçekleştirilen saldırılardan olan emeklilik yaşının yükseltilmesi, polis yasası, ırkçılığın yükseltilmesi, kadına yönelik artan şiddet gibi konuların ele alındığı kurulda canlı politik tartışmalar yapılarak yaklaşan 1 Mayıs’a dair görevler belirlendi.

Türkiye ve Kürdistan’daki siyasal süreç değerlendirmesinde ise, Güney Kürdistan’a yönelik KDP işbirliği ile gerçekleştirilmek istenen saldırı, Rojava ve Şengal’e yönelik geliştirilen saldırılar, artan işçi eylemleri, Hapishanelerdeki baskı,  şiddet ve katletme saldırıları üzerinde durularak mücadele görevleri belirlendi.

Kadın Özgürlük mücadelesi başlığında ise, dernek ve federasyonların kotaya uygunluk durumları ele alınarak kadın kitle çalışması, kadın üyeleştirme ve kadın kadrolaştırma çalışmasının önemi üzerinde durularak önümüzdeki dönem mücadele perspektifleri oluşturuldu.

Geride bırakılan dönemin tartışılarak önümüzdeki dönem perpektiflerinin belirlendiği kurula Almanya’nın Berlin, Hamburg, Kiel, Stutgart, Frankfurt, Köln, Duisburg, Wuppertal, Dortmund kentlerinden ve Fransa, İsviçre, Hollanda, İngiltere, Hollanda, Belçika’dan katılımlar gerçekleştirildi.

Canlı tartışmaların yapılarak önümüzdeki dönem görevlerinin belirlendiği temsilciler Kurulunda Güncel siyasal gelişmeler ve politik perspektiflerin oluşturulması, Kadın Özgürlük mücadelesi, Logo değişikliği, Kurumsallaşma, Kitleselleşme, Üyeleştirme, 9. Kongre hazırlıkları, Tatil Kampı, Tiyatro turnesi hazırlıkları gibi konular ele alındı.

İki gün boyunca oldukça canlı, enerjik  tartışmaların sürdürüldüğü temsilciler kurulu, 9. AvEG-Kon genel kurulunda buluşma sözü verilerek sona erdirildi.

(Atılım-Köln)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑