Güncel no image

Published on Ekim 23rd, 2021

0

AvEG-Kon: Suruç’un hesabını sormaya devam edeceğiz

Suruç katliamı davasında tek bir kişiye ceza verilerek davanın üstünün örtülmeye çalışılmasına tepki gösteren AvEG-Kon, “Suruç’un hesabını sormaya devam edeceğiz” dedi.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Suruç katliamı davasında tek bir kişiye ceza verilerek davanın üstünün örgütlmeye çalışılmasına ilişkin açıklama yaptı.

AvEG-Kon, “20 Temmuz 2015’te SGDF’nin çağrısıyla Kobanê’yi inşa çalışmasına katılmak için Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde buluşan yüzlerce sosyaliste devlet-IŞİD iş birliğiyle yapılan katliamın davası 22 Ekim’deki duruşma ile sonuçlandırıldı. Urfa’nın Hilvan ilçesinde bir hapishane kampüsünde yapılan duruşma ile sadece bir katile ceza verilerek, katliamda sorumluluğu olan diğer çete elemanları ve devlet sorumluları aklanmaya çalışıldı” dedi.

33 düş yolcusunu katleden, 100’den fazla kişiyi yaralayan katliamcı IŞİD çetesini ve işbirlikçi faşist AKP-MHP iktidarını aklama çabasını sürdüren mahkeme, duruşma salonunda faşizmi yargılayan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Suruç yaralıları Çağla Seven, Koray Türkay ve Feti Aydın ile Suruç İçin Adalet Platformu avukatlarından Sezin Uçar hakkında suç duyurusunda bulunarak, sosyalistleri susturmaya çalıştığını vurgulayan AvEG-Kon, “20 Temmuz 2015’ten bu yana süren adalet mücadelesini baskılarla, kaçırma ve tehditlerle, tutuklama, gözaltı ve türlü saldırılarla yok edemeyen faşist devlet ve onun yargısı bununla beyhude bir çabaya daha girdi” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

“Faşist Saray yargısı bu kararla davayı kapatarak, Suruç İçin Adalet mücadelesini sonlandıracağını sanmaktadır. Oysa Suruç İçin Adalet mücadelesi sürdürenler, Herkes İçin Adalet mücadelesi sürdürmektedirler. Faşist diktatörlüğün Suruç’tan Amed’e, Ankara’dan Sultanahmet’e ve Antep’e, Cizre’den Nusaybin’e ve Roboski’ye dek işlediği bütün katliamların hesabını sormaktadırlar. Adalet mücadelesinin mahkemelere sıkıştırılamayacağı gerçeğiyle hareket ederek sokaklarda, meydanlarda hesap sordular ve sormaya devam etmektedirler.

“Katliamın suç ortağı olan devlet, katliamın ardından 18 ay boyunca dosyaya gizlilik kararı uyguladı. Aileler, yaralılar, avukatlar ve sosyalistlerin mücadelesi sonucu başlayan Suruç katliamı davasında, dosyanın tek tutuklu sanığını bir kez olsun mahkeme salonuna getirmeyerek korudu. Davayı Urfa’nın Hilvan ilçesine alarak gözlerden uzak tutmaya çalıştı. Aileler ve avukatların tüm talepleri yargılama süresince reddedildi, katiller ve işbirlikçileri korundu.

“AvEG-Kon olarak, faşist Saray yargısının bu kararının bizim için de hükümsüz olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu karar, faşist diktatörlükten hesap sorma azmimizi daha da bileyecektir. 33 düş yolcusunun düşlerini gerçekleştirmek için sokakta olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet demeye, bütün katliamların hesabını sormaya devam edeceğiz.”

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑