Mültecilik no image

Published on Kasım 1st, 2021

0

AvEG-Kon: Mültecilerin ölüme terk edilmesine karşı harekete geçelim

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), mülteciler için duyarlılık çağrısında bulundu.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

AvEG-Kon tarafından yapılan açıklama şöyle:

MÜLTECİLERİN ÖLÜME TERKEDİLMESİNE KARŞI HAREKETE GEÇELİM!

Avrupa burjuva devletleri içerisine girmiş oldukları krizi atlatabilmek için her geçen gün işçi, emekçilere yönelik yeni saldırılar gerçekleştirilmektedir. Son dönemde ise; mültecilere yönelik saldırılar çok daha fazla boyutlandırıldı.

Bir yandan sınırlara duvarlar örülürken diğer yandan Yunanistan, Polonya, Macaristan’da geri itme saldırıları, işkence, suda ölüme terk etme saldırıları eşlik etmektedir. Ayrıca yeni saldırı yasaları çıkarılarak mülteci düşmanlığı İngiltere’de olduğu gibi yasallaştırılmaya çalışılmaktadır. Enson çıkarılmaya çalışılan uyruk ve sınırlar yasa tasarıları ile yasa dışı yollardan giriş yapmak suç kapsamına alınmak istenmektedir.

 Emperyalist sistem bir yandan Ortadoğu örneğinde olduğu gibi işgal, yağma saldırıları ile işçi ve emekçileri göçe zorlarken; diğer yandan da göç yollarına düşen emekçilerin Avrupa ülkelerine gelişini engellemek için en insanlık dışı uygulamalara baş vurmaktadır.

Bu saldırganlığın yeni bir örneğini ise; Polonya ve Belarus sınırında bekletilen 300 kürt mülteci yönelik gerçekleştirilen şiddet oluşturdu. Yemek, barınma gibi hiçbir insani yardımın yapılmadığı Polonya Belarus’taki emekçilerden dördü, açlık ve soğuğa maruz kalma nedeniyle yaşamını yitirdi. Belarus’tan Polonya sınırına kadar giden mülteciler zor şartlar altında açlık ve barınma sorunu nedeniyle ölüme terk edilmiş durumda.

Almanya, mültecilerin Polonya’dan geçişini engellemek için sınır kontrollerini sıkılaştırırken, Polonya ve Litvanya Hükümetleri de Belarus sınırı boyunca askeri, güvenlik önlemlerini arttırarak mülteci geçişlerini engellemeye çalışıyor.

Belarus sınırındaki mültecilere Belarus polisi de işkence uygulamaktadır. Çok sayıda mülteciyi döven polisler bazılarının kolunu kırmış durumda. Ölen mültecilerden üçünün cesedinin polis tarafından yakıldığı söylenen bu korkunç saldırganlığa karşı başta Avrupa’daki göçmen örgütleri olmak üzere, emekten, özgürlükten yana olan tüm kişi ve kurumlar harekete geçmelidir.

Yerinden, yurdundan edilmenin, göç yollarına düşmenin sorumlusu işçi ve emekçiler değil; bizzat her gün binlerce insanın göç yollarında ölümüne neden olan emperyalist, kapitalist sistemin kendisidir.

Harekete geçerek bu insanlık dışı uygulamalara dur diyelim!

AvEG-Kon
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑