..." /> AVEG-KON: İşkence insanlık suçudur, sessiz kalarak bu suça ortak olma!

İnsan Hakları

Published on Eylül 20th, 2022

0

AVEG-KON: İşkence insanlık suçudur, sessiz kalarak bu suça ortak olma!


Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON), Basına ve kamuoyuna, “İşkence insanlık suçudur. Sessiz kalarak bu suça ortak olma!” başlığıyla açıklama yaptı. Açıklamada, “Bulunduğumuz her ülkede işkence uygulamalarına karşı ses çıkaralım. İşkence insanlık suçudur, susarak bu suça ortak olmayalım!” denildi.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

AVEG-KON tarafından yapılan açıklama şöyle:

AVEG-KON: İşkence insanlık suçudur, sessiz kalarak bu suça ortak olma!

Basına ve kamuoyuna

Türkiye’de insan hakları yerlerde sürünüyor. Gözaltında işkence, hapishanelerde infazlar günlük hayatın sıradan olguları haline gelmiş durumda.

Faşist Saray Rejiminin siyasi krizi derinleşirken işçi ve emekçilere yönelik saldırılar boyutlanıyor.

Devrimcilere, yurtseverlere, ilericilere yönelik gözaltı, tutuklama saldırılarında sınır tanımayan faşist diktatörlük, gözaltında işkenceyi de rutin uygulama haline getirmeye çalışıyor.

Bu durumun yakın dönem örneği ise İzmir Dikili’de gözaltına alınan üç sosyaliste yönelik gerçekleştirilen gözaltı saldırısında açığa çıktı.

İşkence uygulanarak gözaltına alınan Dilek Arsu, Seda Baykan, Mehmet Mustafa Uzkar’a yönelik işkence, gözaltı aracında ters kelepçe uygulanarak devam ettirildi. Gözaltı süresi boyunca çıplak arama, kaba dayak işkencesine tabi tutulan devrimciler günlerce avukatları ile de görüştürülmedi.

Faşist İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıktan talimatı ile gerçekleştirilen ve ” Onlara öyle muamele gerekiyor” sözleri ile de meşrulaştırılmaya çalışılan işkence sonucunda Bursa’ya yürüyemez halde getirilen devrimciler burada da ince arama işkencesine tabi tutuldu.

Her gün hapishanelerden tabutların çıktığı, işkencenin sokağa taştığı, gözaltı tutuklama saldırılarında sınır tanınmadığı, annelere evlatlarının kemiklerinin poşetler içerisinde verildiği bu insanlık dışı saldırganlığa karşı vicdanlarımız ayaklanmalıdır. Bulunduğumuz her ülkede sokağa çıkarak bu insanlık dışı uygulamalara karşı sesimizi yükseltmeliyiz.

Buradan Avrupa’da emekten, özgürlükten yana faaliyet yürüten tüm kurumlara, insan hakları örgütlerine, göçmen ve antifaşist tüm örgütlere ve bireylere seslenerek bir insanlık suçu olan işkenceye karşı ses çıkarmaya, Faşist Sömürgeci Diktatörlüğü teşhir etmeye çağırıyoruz.

Bulunduğumuz her ülkede işkence uygulamalarına karşı ses çıkaralım.

İşkence insanlık suçudur, susarak bu suça ortak olmayalım!

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON)

19 Eylül 2022

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑