Açıklama

Published on Eylül 12th, 2021

0

AvEG-Kon: 41. Yılında 12 Eylül Darbesini Lanetliyoruz!

AvEG-Kon, “41. Yılında 12 Eylül Darbesini lanetliyoruz” başlığıyla yaptığı açıklamada, “Faşist 12 Eylül darbesi sonucu yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, onların mücadelesini sonuçlandırma sözünü veriyoruz.” dedi.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi:

Açıklamayı aynen yayımlıyoruz:

41. Yılında 12 Eylül Darbesini Lanetliyoruz

12 Eylül 1980’de devrimci gelişmeyi tasfiye etmeyi amaçlayan darbeciler ve emperyalist güçler, işçi sınıfı ve tüm ezilenler içinde sosyalizm fikrini ortadan kaldırmak istediler. İç savaş yöntemleri ile bu gelişmenin önünü kesmek için 77 1 Mayıs’ında katliam planını devreye soktular. 12 Eylül ile birlikte beş Orgeneral MGK konseyi diktatörlüğünde iktidar ele geçirdi. Darbeden sonra Kenan Evren devlet başkanı oldu ve parlamento ile hükümet feshedildi. Binlerce dernek kapatıldı, her yerde sıkı yönetim ilan edildi, işkence, yargısız infaz, idam ve tutsaklık toplumun bütününe yayıldı.

12 Eylül Darbesi AKP-MHP diktatörlüğü ile sürüyor!

Bugün 12 Eylül’ün “Bizim çocuklar”ı AKP-MHP şahsında halklarımıza karşı, politik özgürlüklere karşı, tutsak etme ve toplumu kirli savaşın cenderesi altına alarak darbeci zihniyeti sürdürüyor.

Darbeci zihniyet ile hesaplaşmadan, darbelerin önlenemeyeceğini tekrar hatırlatıyoruz. 12 Eylül Darbesi, varlığını ve etkisini güçlü bir biçimde sürdürüyor. Ezilenlerin ekonomik ve siyasal yaşamı hala güçlü bir biçimde baskı altında. Darbe anayasasının büyük bölümü yürürlükte. 12 Eylül Cuntacılarının bugünkü temsilcilerine karşı mücadeleyi büyütmeliyiz, AKP-MHP ve Saray rejimini yenmek için halklarımızı örgütlenmeye ve cuntacıların bugünkü temsilcilerine karşı özgürlüğü kazanma mücadelesini verme çağrısını yapıyoruz.

Faşist 12 Eylül darbesi sonucu yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, onların mücadelesini sonuçlandırma sözünü veriyoruz.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑