..." /> AvEG-Kon: 2022 Mücadele ve Zafer yılı olsun!

Açıklama no image

Published on Aralık 31st, 2021

0

AvEG-Kon: 2022 Mücadele ve Zafer yılı olsun!


Geride bıraktığımız 2020-2021 yılları kapitalizmin sömürü çarklarının işçi sınıfı ve emekçileri vahşice ezmesinin üzerine birde korona virüs salgını eklenerek, milyonlarca ezilenin, işçi ve emekçinin yaşamını yitirdiği yıllar oldu.

Yerkürenin hemen her köşesinde yaşayan milyarlarca işçi ve emekçi yoksulluk ve sefaletin yanı sıra adına korona denilen virüs ile de mücadele etmek zorunda bırakıldı.

Pandeminin başından bu yana tüm insanlığın aynı gemide olduğunu iddia edenler, tıpkı savaşlarda ve her türlü yıkımda olduğu gibi, faturayı yine işçi sınıfına ve yoksullara kestiler. Dünyanın en zenginleri pandemi döneminde tam %40 daha da zenginleşerek servetlerine servet kattılar.

Her alanda olduğu gibi, virüse karşı bulunan aşılarda da eşitsizlik geçtiğimiz yıla damgasını vurdu. Dünyanın en zengin ülkeleri milyonlarca doz aşı stoklarken, en yoksulları henüz aşıya erişimi beklemektedirler.

Pandemiyi fırsata çeviren dünya egemenleri başta göçmenler olmak üzere, tüm ezilenlere karşı geliştirdikleri yeni yasalar ile işçi sınıfının kazanılmış haklarını bir bir ellerinden almaya giriştiler.

Ezilen kadınlar ise bu süreç içerisinde en çok etkilenenler oldu. Pandemi aynı zamanda kadına yönelik şiddetin de gelişmesini beraberinde getirdi. Avrupa ülkelerinde her gün yüzlerce kadın erkeklerin şiddetine maruz kaldı. Kadına yönelik her türden şiddet ve kadın katliamları görünür derecede arttı.

Tüm bu saldırılara karşı işçi sınıfı ve emekçiler cephesinden de mücadele büyütülmüştür. Milyonlarca işçi ve emekçi saldırılara karşı sokaklara çıkarak, bunun böyle gitmeyeceğini göstermiştir. Başta Fransa da sarı yelekliler olmak üzere, dünyanın her yerinde gelişen işçi ve ezilenlerin hareketi, gençlerin iklim ve çevreye sahip çıkmak için gerçekleştirdikleri Cuma eylemleri, dünyanın her yerinde dalga dalga büyüyen kadın direnişleri de 2021’e damgasını vurmuştur.

2022’de sömürüsüz, baskısız, cins eşitlikçi bir dünya için mücadeleyi büyütelim! Bütün insanlığın özgürce ve eşitçe yaşayacağı bir dünya için örgütlenelim, birleşik mücadeleyi geliştirelim!

2022 yılında her alanda mücadeleyi büyüteceğimize olan inancımızla hapishanelerde direnen tutsakların, dağda ve kentlerde kavgayı harlayarak umudu büyütenlerin, işçilerin, işsizlerin, kadınların, gençlerin ve tüm ezilenlerin yeni yılını kutluyor, özgürlük ve kazanımlarla dolu mücadele ve zafer yılı olmasını diliyoruz.

AvEG-Kon

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

31.12.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑