Irkçılık

Published on Aralık 20th, 2021

0

ATİK, ırkçılığa karşı Avrupa çapında aktif çalışma yürüttü

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), “Irkçılık Bir Düşünce Değil Suçtur!” başlığıyla başlattığı kampanyayı, Hamburg, Stuttgart, Hannover, Duisburg gibi başta Almanya olmak üzere, Avrupa’nın bir çok kentindeki eylemliliklerle başarılı bir şekilde sonlandırdı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

ATİK tarafından 1 Kasım’da başlatılan ırkçılığa karşı kampanya, geçtiğimiz cumartesi günü, 18 Aralık’ta başarıyla sonlandırıldı. Kampanyanın başlatılaması şu şekilde duyurulmuştu: “1 Kasım’da startını verip, Uluslararası Göçmenler Günü olan 18 Aralık Cumartesi günü bitireceğimiz kampanya ile, göçmenlerin durumuna dikkat çekmek, Avrupa’da gelişen ırkçılığa karşı kamuoyu oluşturmak istiyoruz. Bu düşmana karşı yerli ve göçmen işçiler olarak ortak mücadeleyi geliştirmezsek, gelecekteki kurban biz olabiliriz.

Bu bağlamda taleplerimiz;

  • Tüm Avrupa ülkelerinde ve dünyada ırkçı ve faşist partiler yasaklansın!
  • Irkçılık ve faşizm, suç kabul edilsin ve cezalandırılsın!
  • Göçmen, mülteci ve yabancılar yasaları kaldırılsın!
  • Göç yolları açılsın!
  • Tüm göçmenler için seçme ve seçilme hakkı önündeki engeller kaldırılarak, siyaset yapma hakkı tanınsın!”

Avrupa çapında gerçekleştirilen ve ATİK Online internet sistesinde yer alan etkinlik haberlerinin bir kısmını aşağıda veriyoruz…


Hamburg’da Irkçılık Karşıtı Kampanya Çalışması

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’nun başlatmış olduğu „Irkçılık Bir Düşünce Değil Suçtur“ adlı kampanya kapsamında, 18 Aralık Cumartesi günü saat 15.00’da Hamburg merkezinde bulunan ırkçı parti AFD binasının önünde pankart açıldı ve broşür dağıtıldı.

Yaklaşık bir saat süren faaliyete halkın ilgisi yoğundu. Almanca ve Türkçe bildirilerin okunduğu eylemde bir çok dilde anti-faşist ezgiler çalındı. Sık sık ırkçılık karşıtı sloganların atıldığı eylem başarılı bir şekilde sonlandırıldı.


Stuttgart’ta Irkçılık Karşıtı Eylem

ATİK‚in başlatmış olduğu „Irkçılık Bir Düşünce Değil Suçtur“  kampanyasının bitiş gününde Stuttgart’da bir miting düzenlendi. MLPD ile ortak örgütlenen mitinge ADHK ve AGİF  gibi göçmen örgütler de destek verdi.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nde örgütlenen miting, saat 13:00’da Stuttgart Rotebühlplatz’da  ATİK tarafından çıkarılan broşürün okunması ile  başladı. Okunan broşürde Avrupa’da ırkçılığın ciddi bir şekilde yükseldiği ve bu durumun birçok Avrupa ülkesinde ırkçı partileri iktidara taşıdığı vurgulanırken anti-faşist mücadele ile ırkçılığa  karşı yerli ve göçmen örgütlerin birlikte hareket etmesinin önemi üzerinde duruldu. Okunan broşürün ardından MLPD tarafından bir konuşma gerçekleştirilerek ırkçılığa karşı aktif bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğinin altı çizildi. Konuşmalar sonrası müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Miting boyunca ATİK broşürleri dağıtılırken açılan standlara da büyük bir ilgi gösterildi. Miting 16.00’da sonlandırıldı.


Hannover’de Irkçılık Karşıtı Yürüyüş

Hannover ATİF ‚in de içinde yer aldığı Demokratik Güç Birliği-Hannover bileşenleri 18 Aralık Cumartesi günü hem Polonya‘ da yaşanan insanlık dramına, hem de Avrupa devletlerinin ırkçı politikalarına karşı bir yürüyüş düzenlendi. Katılımın yoğun olduğu yürüyüşte ATİK’in „Irkçılık Bir Düşünce Değil Suçtur“ kampanya bildirisi okundu ve faşizim karşıtı sloganlar atıldı.

Aynı zamanda 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü olması vesileyle Polonya’da yaşanan insanlık dramı vurguladı ve Avrupa ülkelerinin savaş politikalarına karşı mücadelenin büyütülmesi vurgusu yapıldı.

Eyleme MLPD ve KJ destek verdi. 16.00’da Hannover Hauptbahnhof önünde başlayan yürüyüş 17.30 civarında Steintor Meydan‘ da son buldu.


Duisburg’da „Irkçılık Bir Düşünce Değil Suçtur“ Eylemi

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu’nun Avrupa çapında başlatmış olduğu „Irkçılık Bir Düşünce Değil Suçtur“ temalı kampanyanın Duisburg’da dün (cumartesi) final mitingi yapıldı.  Saat 15:00’da Averdunkplatz’da başlayan eylemde ATİK eşbaşkanı Süleyman Gürcan yaptığı konuşmada „Günümüzde ırkçı, milliyetçi politikalarla yükselen faşizm, farklı biçimlerde de olsa dünyanın birçok coğrafyasında hüküm sürmekte. Sistemin içinde bulunduğu mali ve politik kriz, pandemi kriziyle daha üst boyutlara yükselirken, bu durumu fırsata çeviren ırkçı/ sağcı parti ve örgütler, başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok coğrafyasında milliyetçiliği ve ırkçılığı yaygınlaştırırken, bazı ülkelerde yönetim biçimi haline de getirdiler. Bu politikaların sonucu olarak, ırkçı ve faşist hareketler tarafından, göçmenler teşhir edilerek hedef haline getirilmekte ve şiddete maruz bırakılmakta hatta yaşam hakları ellerinden alınmaktadır. Hanau saldırısı en son olarak hepimizin belleklerinde henüz çok taze. „dedi.

Mitingde Jürgen Blumer Internationale Bündnis, Peter Remele’de MLPD adına konuşma yaptı. Daha sonra mikrofon alan Alasa Kongolu ve Cengiz İvdil adlı mülteciler kendi yaşamlarından örnekler vererek Polonya-Belarus sınırında yaşanan mülteci dramına dikkat çekti.

Daha sonra YDG adına yapılan konuşmada „Bugün herkesi, kendilerini mültecilerden tecrit edenleri, ırkçılığın yayılmasına katkıda bulunanları ve kapitalist sömürüden yararlananları protesto etmeye çağırıyoruz. Yüksek sesle söylüyoruz: Faşizmin arkasında sermaye vardır, kurtuluş mücadelesi enternasyonaldir! “ dendi. ATİK’ in çıkartmış olduğu broşürlerin yaygın bir şekilde dağıtıldığı miting başarıyla sonuçlandırıldı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑