..." /> ASM: Sürgünlerin NATO için pazarlık konusu yapılmasına hayır!

İnsan Hakları

Published on Mayıs 19th, 2022

0

ASM: Sürgünlerin NATO için pazarlık konusu yapılmasına hayır!


Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) tarafından yapılan açıklamada “İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliği İçin Sürgünlerin Pazarlık Konusu Yapılmasını Reddediyoruz. ” dendi.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Avrupa Sürgünler Meclisi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliği İçin
Sürgünlerin Pazarlık Konusu Yapılmasını Reddediyoruz. ”

Her türlü sorunu fırsata çevirip kendi siyasal ömrünü uzatmaya çabalayan AKP iktidarı bu sefer de İsveç ve Finlandiya`nın NATO`ya üyelik başvurusundan ne koparabilirim diye harekete geçti. Bunun için de bu ülkelerdeki sürgünleri ve muhalifleri şantaj aracı olarak kullanmayı deniyor.

Aralarında üyemiz Ragıp Zarakolu`nun da bulunduğu 30 kişilik bir sürgünler listesi basına yansımış durumda. Ragıp Zarakolu, 2012 den beri uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak iltica statüsünde İsveç’te bulunuyor.

Ancak hiçbir hukuk kuralını tanımayan TC Devleti aynı şekilde Avrupa ülkelerine de bu hukuksuzluğunu dayatmaya çalışıyor. Bunun için de her fırsatta buradaki sürgünleri ve muhalifleri bir şantaj aracı olarak kullanmayı sürdürüyor.

Sefalet ve ürküntüyle boğuşan toplumu ülke içinde ekmek kuyruklarına sürerken, uluslararası hukuk ihlallerini alışkanlık haline getirip, sürgün statüsünü lümpen bir tüccar pazarlığına indirgeyen bu tutum sadece utanç vericidir.

Uluslararası hukuğun onayladığı sürgünlük statüsünün muhatabı kurum ve yapıları bu gerçeğin tahrif edilmesine, indirgenme ve sıradanlaşmasına karşı sorumluluklarını bir kez daha hatırlatırız.

Hiç bir sürgün tehditten ve şantajdan korkmuyor. Faşizme direniyoruz. Zindanlar boşalacak, biz ülkemize döneceğiz.

AVRUPA SÜRGÜNLER MECLİSİ (ASM)

18.05.2022

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑