Arnavutluk

Published on Nisan 25th, 2021

0

Arnavutluk sandık başında: Adayların yüzde 40’ı kadın

Arnavutluk’ta bugün yapılan genel seçimlerde 1841 milletvekili adayı yarışıyor.

Arnavutluk halkı genel seçimler için bugün sandık başında.

Coronavirus (Covid-19) salgınının etkisinin devam ettiği ülkede, kayıtlı 3 milyon 588 bin 869 seçmen, 5 bin 199 seçim merkezinde yerel saatle 07.00’den den itibaren oy verme işlemi başladı. Ülkedeki 140 sandalyeli meclisin yeni üyelerinin belirleneceği seçimde oy kullanma işlemi saat 19.00’da sona erecek.

Merkez Seçim Komisyonu’na göre seçime iki koalisyon katılacak.

Ülkedeki en büyük muhalefet partisi konumundaki Demokratik Parti (PD) öncülüğündeki 13 partiden oluşan Demokratik Parti-Değişim için İttifak Koalisyonu ile dört partiden oluşan Halk Birliği İttifakı-Göç-Umut Saati ve Muhafazakarlar (ABEOK) diğer koalisyon partisi olarak öne çıkıyor.

Koalisyonların dışında aralarında iktidardaki Sosyalist Parti’nin (PS) de yer aldığı 10 siyasi parti ile 5 bağımsız aday da yarışacak.

ADAYLARIN YÜZDE 40’I KADIN

Euronews’in aktardığı habere göre Arnavutluk seçimlerinde yüzde 40’a yakınını kadınların oluşturduğu 1841 milletvekili adayı yarışıyor.

Arnavutluk Meclisi’nde birkaç yıl süren çalışmalar sonucunda 2020 yılında tamamlanan seçim reformuna göre milletvekili seçimi için bölgesel rekabet ile orantılı sistem ve ülke düzeyinde yüzde 1’lik ulusal baraj uygulanacak. Yeni sistemde seçmenler partinin yanı sıra istedikleri adaya da oy verebilecek.

Maske, fiziki mesafe ve toplanma yasağı gibi mevcut salgın önlemlerinin geçerli olacağı seçim gününde 22.00 ile 06.00 saatleri arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Bu seçimde, yeni seçim sistemiyle, başkent Tiran’daki pilot uygulama olan elektronik oy kullanımı ve sayımı yenilikler arasında yer alıyor.

(artı gerçek)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑